Pro zákazníky

Zajímavosti

B2B a sociální média

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Sociální média jsou hybateli dnešní doby. Kdo si velice dobře osvojí jejich užívání, získá značnou konkurenční výhodu. Pozornost k nim obrací i B2B segment, ale marketingová oddělení často bez rozmyslu sypou peníze do neefektivní propagace, protože neznají aktuální možnosti a příležitosti, které sociální média nabízejí.

Mnoho u nás působících společností neumí používat sociální sítě. Stačí si prohlédnout twitterové účty největších ICT distributorů nebo jejich naprosto žalostně spravované facebookové stránky, které zejí prázdnotou nebo jsou plné nesmyslného obsahu a nakoupených fanoušků. Mnozí sociální sítě pro jistotu ignorují úplně, ale najde se i pár výjimek, jež je prozřetelně svěřily do péče odborníků. Objevuje se otázka, zda jsou sociální sítě pro B2B vhodné. Ještě před pár lety by s nimi nikdo neztrácel čas, dnes jsou však nutností, a to i pro B2B.

Pokud jste toho názoru, že sociální média nemají v případě B2B smysl a nepřinášejí žádné výsledky, pravděpodobně jste již nějaké aktivity zkoušeli, ale nesetkali se s úspěchem – to může být způsobeno tím, že jste nezvolili vhodnou strategii. Pojďme se podívat na některé osvědčené způsoby práce se sociálními sítěmi, které mají v případě B2B úspěch.

Sociální sítě jsou ideálním nástrojem komunikace. Současně je z nich možné získat data, která je zapotřebí vyhodnocovat a na základě toho přizpůsobovat své aktivity. Sociální sítě jsou mocným marketinkovým nástrojem, je jim však nutné věnovat pozornost a starat se o ně.

ilustracni foto

Jak začít

Strategie pro sociální média musí být propracovanější a samotnému založení profilů na LinkedInu, Facebooku, Twitteru, Youtube či Instagramu (které patří v našich končinách k nejrozšířenějším) by mělo předcházet jasné definování cílů, tedy co bude výsledkem vašich aktivit a snah. Metriky pak určí způsob, jakým budou měřeny pokroky.

Mezi nejčastější cíle a ukazatele úspěchu patří tyto:

Podvědomí

Hned první cíl patří mezi ty nejhůře uchopitelné. Neexistuje žádný reálný způsob, který by odhalil, jak moc je svět obeznámen s konkrétní značkou, firmou či produktem. S pomocí sociálních médií ale můžete sledovat, jak se postupně povědomí o vaší značce vyvíjí.

Pokud má být výsledkem vašich aktivit na sociálních sítích zvýšení povědomí o značce či produktu, měly by pro vás být stěžejní tyto ukazatele:

  • sdílení/retweety
  • dosah
  • velikost fanouškovské základny
  • traffic

Zapojení

Sociální média mají být ze své podstaty sociální, proto je zapojení uživatelů zásadním aspektem. Co tedy přesně znamená zapojení v kontextu sociálních médií? V podstatě jde o to, že vaši fanoušci, sledující, reagují na vaše příspěvky a aktivity. Pozor, zapojení neznamená pouze komentáře, jde také o:

  • lajky
  • prokliky
  • traffic
  • soukromé zprávy
  • sdílení

Generování leadů

Pro B2B značky není povědomí často tak důležité a zajímají se spíše o zaujetí potenciálních zákazníků. Velké společnosti často vypálí příspěvky, které se dočkají tisíců sdílení a komentářů, přičemž nemají konkretní cíl nebo stanovené metriky. Jenže k čemu je, že má tweet stovky retweetů a lajků, když s tím nikdo dál nepracuje? Stejně jako všechny strategie i marketing na sociálních sítích musí mít stanovené dosažitelné a reálné cíle. Samozřejmě, že by každý rád ztrojnásobil databázi leadů během jednoho měsíce, to se ale pravděpodobně nikomu nepodaří.

Kdo je vaše cílové publikum?

Je zřejmé, že většina firem dobře ví, kdo je jejich cílová skupina. Je však nezbytné si uvědomit, že vaše publikum na sociálních sítích se nemusí 100% krýt s vaší obvyklou cílovou skupinou. Je zapotřebí pochopit, kdo tráví čas na sociálních sítích, jaké další kanály toto publikum využívá a jak se vztahuje k těm, kteří ve společnosti činí důležitá rozhodnutí.

Co sdílet

Obsah je král, to platí pro velké značky, malé a střední podniky i startupy. Marketéři v B2B by si měli uvědomit, že sociální média jsou v první řadě distribuční kanál pro obsah. Zlaté pravidlo pro obsah platí i na sociálních sítích: nabídněte originální a smysluplný obsah, který bude pro čtenáře zajímavý a užitečný. Vrátí se vám to – až se budou rozhodovat o nákupu, určitě si vzpomenou na vaše užitečné tipy.

ilustracni foto

Blog

Snad všechny Velké B2B značky mají vlastní blog, aktivní blog. Jenže vynaložené úsilí a strávený čas vyjdou vniveč, pokud není nikdo, kdo by obsah blogu konzumoval. Na blogu může mít společnost skvělý obsah (nutno podotknout, že tomu tak často není), ale pokud není vhodně distribuován, je naprosto zbytečný. Sdílet příspěvky z blogu na sociálních médiích je ideální kombinace.

Uzavřený obsah

Získání leadů přímo prostřednictvím poskytování obsahu na sociálních sítích je zajímavá příležitost. Jeden způsob, jak toho dosáhnout, je nabídnout takový obsah, který bude přístupný pouze po zadání jistých informací (kontaktní údaje atd.).

Samozřejmě musíte nabídnout takový obsah, který někdo bude chtít číst, poslouchat či sledovat s tím, že mu bude opravdu užitečný.

Jde o hojně využívanou praxi, spadají sem nejčastěji brožury, ebooky, podcasty, instruktážní videa, záznamy událostí či školení, webináře.

Nepůvodní, ale zajímavý obsah

Největší problém je, že mnohé firmy nejsou schopné neustále aktualizovat sociální média a dodávat nový obsah na blogy. Není na místě panikařit, protože se to týká velké části B2B Firem.

Zde se nabízí řešení v podobě sdílení obsahu z vnějších zdrojů a jeho distribuce prostřednictvím svých účtů a na sociálních médiích. Nejde o to, že byste „ukradli“ obsah někoho jiného a připsali si zásluhy, ale smyslem této strategie je vytvořit z vlastních kanálů cenný zdroj informací, které jsou pro cílovou skupinu relevantní, Nalezení správného obsahu může být náročný proces, existují ale nástroje, které vše usnadňují, jako Google Alerts nebo nastavení RSS.

ilustracni foto

Kterou sociální síť zvolit

Podle statistik patří mezi nejoblíbenější a nejvyužívanější sítě B2B značky linkedIn, po kterém následuje Twitter a Facebook. Na Instagramu jsou aktivity B2B zatím velmi okrajové. Příště se blíže podíváme na specifika jednotlivých sítí a možné způsoby, jak na nich komunikovat.

Zdroj: RESSELLER MAGAZINE 2018 č.2

Nechte starosti s IT ve vaší organizaci na naší hlavu! Připravili jsem pro Vás tématické semináře, těšit se tak můžete na pravidelný přísun informací, novinek, zkušeností a nápadů z oblasti IT. Ušetřete čas i peníze díky efektivnímu IT!
Označeno v :
491 Naposledy změněno středa, 11 duben 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Martin Šauer
Martin Šauer
Poradenství a obchod
 sauer@ogsoft.cz   +420 736 531 800
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy