Pro zákazníky

Zajímavosti

Jak budovat silné obchodní vztahy

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Dobré obchodní vztahy jsou základním kamenem úspěšného podnikání.

Nejprospěšnější jsou takové vztahy, které jsou přínosné pro všechny zainteresované strany a mají přímý vliv na zvyšování zisku. Můžete zastupovat společnost, jež má v portfoliu nejmodernější technologie, profesionální podporu a sklady nabité k prasknutí, ale bez silných obchodních vazeb a vztahů se nikam nepohnete. Pokud budete k partnerům a klientům přistupovat lépe než vaši konkurenti, otevřete si cestu k úspěchu.

Jestliže přemýšlíte, co by mohlo nakopnout vaše podnikání, možná je pravý čas zrevidovat stávající obchodní vztahy. Pokud už při letmém prohlédnutí vizitkáře zjistíte, že si ke jménům nedokážete už ani vybavit tváře, je nejvyšší čas zpozornět.

ilustracni foto

Networking

Nevyhýbejte se akcím, kde se můžete setkat s lidmi, jež jste dlouho neviděli. Setkání, prezentace, workshopy či přímo networkingové akce jsou ideálním místem k vytvoření nových a zajímavých vazem či k připomenutí se těm, se kterými se denně nevídáte. Telefonní kontakt nebo e-mail jsou skvělé prostředky komunikace, ale pro budování obchodních vztahů jsou přece jen nejlepší setkání tváří v tvář. Dokonce i v tom malém českém rybníčku je celá řada příležitostí, jež můžete využít. Každý týden se koná hned několik akcí, které sice nemusí být titulovány jako networkingové, přesto skýtají příležitost potkat a oslovit zajímavé nové klienty, dodavatele nebo partnery.

Networking, který probíhá jako zběsilá karetní partie, tedy kdy si všichni zúčastnění je spěšně vymění vizitky, není příliš efektivní. Proto upřednostněte kvalitu před kvantitou, nemusíte si odnést vizitku od každého. Zajímejte se jen o skutečně hodnotné kontakty.

ilustracni foto

Buďte osobní

Budování vztahů, a to i těch obchodních, vyžaduje trpělivost a čas. Je zcela přirozené, že se vám bude lépe spolupracovat s lidmi, kteří jsou vám sympatičtí a najdete s nimi společnou řeč, jež často přesáhne profesní rovinu. To vše vám pomůže lépe pochopit jejich potřeby a požadavky. Je zapotřebí věnovat pozornost tomu, co lidé okolo vás říkají, nejde o to jen poslouchat, je nezbytné je i vnímat. Pokud nemáte se svými klienty či obchodními partnery blízký vztah, začněte pomalu.

Když se významným partnerům či klientům ozvete jen, když něco potřebujete, musíte změnit přístup. Pochopitelně trvá nějaký čas, než se s někým dostanete na takovou úroveň, že si můžete volat „jen tak“. Ale umění „small talku“ vám může otevřít dveře, a vy se tak dostanete do pozice, kdy se vám bude lépe jednat. Využijte čas před nebo po schůzce a zkuste nějaké odlehčené téma – zeptejte se na doporučení restaurace, zajímejte se o rodinu, auto, všimněte si nového telefonu nebo notebooku. Někomu podobný přístup nemusí vyhovovat, proto se přizpůsobte situaci. Klient či partner se nemusí hned stát vaším blízkým rodinným přítelem, jen zkuste opatrně překročit hranice povinné oficiální konverzace.

Dejte svým klientům najevo, že o nich víte - pošlete poděkování nebo přání k narozeninám a jiným jubileím. Jde možná o drobnosti, ale vězte, že si lidé podobných detailů všímají.

Budujte důvěru

Pokud vám pravidelně klienti či partneři nedávají zpětnou vazbu, buďte si jisti, že ji dávají někomu jinému. Zkuste si zhodnotit vlastní vystupování a postoje a zamyslete se, jak působíte na ostatní. Jaká je nálada ve vašem týmu? Udržují všichni nastolený standard služeb? Zapojte své zaměstnance, ptejte se jich, zjistěte, co jim nevyhovuje a pracujte na odstranění problémů. Spokojení zaměstnanci pro vaší image udělají nejvíce. Komunikujte.

Nebojte se oslovit se stejným požadavkem i své klienty a partnery. Zjistěte, kde máte rezervy a co můžete zlepšit. Získané informace neberte jako výtku, ale jako podněty pro zlepšení.

ilustracni foto

Předčete očekávání

Jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak upevnit obchodní vztah, je předčit klientovo očekávání. Pokud si vás někdo zvolí pro spolupráci, zřejmě to dělá s očekáváním jistých výsledků. Pro byznys není nic horšího než někoho zahltit prázdnými sliby a dílo zkázy korunovat nedostatkem odhodlání a chabým výsledkem.

Stůjte si za tím, co říkáte, nabízejte jen to, co umíte doručit. Pokud Vám lidé věří, bude se vám snáze spolupracovat. Lidé sdílejí své zkušenosti, myslete na to, až budete při další obchodní schůzce vymýšlet řešení na míru a popustíte uzdu fantazii. Může se stát, že nějaký projekt bude nad vaše síly, v takovém případě zůstaňte stát nohama na zemi, klienti ocení férové jednání.

Buďte více uvolnění, komunikujte s klienty i partnery na rovinu, vašemu podnikání i vám to prospěje.

Nechte starosti s IT ve vaší organizaci na nás! Připravili jsme pro Vás tématické semináře, těšit se tak můžete na pravidelný přísun informací, novinek, zkušeností a nápadů z oblasti IT. Ušetřete čas i peníze díky efektivnímu IT!

Zdroj: Reseller Magazine 2/2018, autor článku: Michala Benešovská

Sjednejte si schůzku Jak se k nám dostat?

Označeno v :
623 Naposledy změněno středa, 06 červen 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Martin Šauer
Martin Šauer
Poradenství a obchod
 sauer@ogsoft.cz   +420 736 531 800
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy