Pro zákazníky

Zajímavosti

Jak vybudovat úspěšnou značku

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Lovebrand, čili úspěšná značka, sen každého brand managera. Jak jí docílit?

Úkolem brand managera je dbát na to, aby zákazník vnímal značku a její produkty co možná nejlépe, zkrátka aby dostal chuť si daný výrobek koupit (a následně tak skutečně učinil). S tím se pojí například nutnost tvorby jednoduchého a přitom nápaditého loga, které se bude tisknout i na obaly, či samotného potisku obalu. Ty jsou klíčové z toho důvodu, že jsou často tím prvním, co zákazník z produktu uvidí a co tak může rozhodnout o případné (ne)koupi. Brand manager se pak mimo jiné musí postarat třeba o zajištění barevné jednoty potisku napříč celým světem.

ilustracni foto

Důležitá je vizuální identita

V nadcházejícím článku bychom rádi více prozkoumali samotný pojem ,,značka“, respektive proces její tvorby a následného udržování. Právě budování značky má brand manager na starosti. Co všechno to ale zahrnuje? Pokud to vezmeme od píky, pak je úkolem brand managera ve spolupráci s marketingem vytvořit vizuální identitu značky. Tato činnost se nazývá branding. Pozdější komplexní budování a řízení značky je pojmenováno jako brand building. Poslední dobou se v českém jazyce objevil pojem ,,obrandovat“. Tím je myšlen právě branding, tedy vytvoření grafických prvků, jako je logo značky, její písmo, slogan, návrh obalového designu a podobně.

Nutná je analýza trhu

Jedná se zkrátka o prvky, které okamžitě vnímají spotřebitelé a které vedou k jasné identifikaci a odlišení značky. Dalším krokem je tedy brand management – analýza trhu, nastavení správných strategií a komplexní vedení a budování značky. Do kategorie brand managementu spadá i měření hodnoty značky na trhu a vyhodnocení výsledků nasazené strategie. Klíčové jsou zejména dva parametry, povědomí uživatelů o značce a loajalita k ní. Existuje i takzvaná metoda Net Promoter Score, která slouží k měření spokojenosti zákazníků se značkou a která zjišťuje třeba i to, zda jsou klienti spokojeni natolik, že značku doporučují svému okolí. Důležitý je rovněž brand positioning, tedy vymezení značky oproti ostatním firmám v oboru. Často se tak děje snížením cen oproti konkurenci, poslední dobou ale stoupá účinnost třeba již zmíněného obalového designu: vytvoření speciální kolekce s kreativním potiskem obalu dodá výrobku punc exkluzivity, po kterém zákazník zatouží, i když cena zboží může být nepatrně vyšší.

ilustracni foto

Lovebrand, meta nejvyšší

Úkolem (a snem) každého brand managera je vytvořit takzvaný lovebrand. To je značka, která se těší obecné oblibě, zákazníci k ní mají kladný vztah, doporučují ji ostatním, obdivují ji a chápou postoje a hodnoty firmy. Takový zákazník chce být aktivně spojován s danou značkou. Tím je zpečetěn celý proces tvorby značky: ta by totiž měla tvořit aktivní most mezi spotřebitelem a výrobcem, který produkt nabízí. Pokud se toto povede, má brand manager vyhráno: avšak pouze z poloviny, neboť možná ještě náročnějším úkolem, než vybudovat úspěšnou značku, je udržet ji i její hodnoty (a tím pádem spokojené zákazníky) v průběhu let.


Základem každé moderní značky je dobrý web! Připravili jsme pro Vás tématické semináře zvané Snídaně s OG Soft na téma: Nesmrtelný web, kde se dozvíte, co všechno by měl správný web mít, jak budovat poutavý obsah a mnoho dalšího!

Zdroj: Noviny pro grafický průmysl květen 2018, č.9

Sjednejte si schůzku Jak se k nám dostat?

Označeno v :
449 Naposledy změněno středa, 11 červenec 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Martin Šauer
Martin Šauer
Poradenství a obchod
 sauer@ogsoft.cz   +420 736 531 800
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy