Pro zákazníky

Zajímavosti

Brand management v praxi

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Jak přesně v Česku funguje zaměstnanec na pozici brand managera?

ilustracni foto

V hlavní roli obal

O brand managementu krátce pohovořil Ivan Civín, výkonný ředitel společnosti Packshot. Jedná se o dlouholetou firmu, která je zaměřena mimo jiné na obalový průmysl, konkrétně na tvorbu kreativních designů a na materiály podporující prodej zboží (například stojany se zbožím). V tomto odvětví spolupracuje s několika velkými jmény, ale i malými, avšak úspěšnými firmami.

Právě obal je pro brand managera klíčovým pojmem, který může rozhodovat o úspěchu či neúspěchu produktu. To vlastně i vyplývá z definice brand managera a jeho úkolu podle pana Civína: ,,Úkol brand managera je obecně pečovat o značku, jednotné působení firmy v interní a externí komunikaci. Konkrétní náplň jeho práce záleží vždy na určité firmě a její koncepci a filosofii v tomto směru.“

ilustracni foto

Jde to i bez brand managera?

Zvláště poslední poznámku stojí za to vypíchnout. Některé společnosti totiž brand managera ani nevyužívají a jeho roli rozdělí mezi jiné zaměstnance.

To sice může fungovat, nicméně o firmě to může napovědět například to, že o svoji značku nedbá tak moc, jak by měla. ,,Důležitost brand managera ve firemní hierarchii vždy záleží na filosofii firmy. Je řada firem, kde tato pozice není obsazena nebo ani neexistuje. Pak firma obvykle nepečuje o svou značku a její zhodnocování, značku nemusí vůbec mít (v úzkém slova smyslu) nebo tyto aktivity realizuje někdo na jiné pozici,“ vysvětluje pan Civín. Paradoxní na práci brand managera je fakt, že i když je jeho hlavním úkolem zajistit spokojenost zákazníků, ve velké většině případů s koncovým klientem ani nepřijde do kontaktu. Jednoduše proto, že to není potřeba. Přesto však musí umět zákazníkům přesně vyhovět dle jejich požadavků. ,,Ne vždy se brand manager musí nutně setkávat se zákazníky či jejich požadavky, ve velkých společnostech se s nimi setkává obecně jen při realizaci výzkumů a testů zákaznického chování. Jeho aktivita není běžně založena na přímém styku se zákazníky, i když jejich chování, postoje a názory nutně musí znát a sledovat,“ říká pan Civín.

Ten na závěr nabízí i jednoduchou definici brand managementu jako takového, který však nelze zaměňovat s činností brand managera. ,,Brand management je soubor technik, postupů, konceptuálních rámců a opatření, kterými organizace dosahují zhodnocování své značky,“ má jasno pan Ivan Civín z firmy Packshot. Jinými slovy je brand manager někdo, kdo vykonává danou činnost (budování značky a jejího jména, starání se o ni), a brand management jsou způsoby, kterých manager při své práci využívá.

Zdroj: Noviny pro grafický průmysl, září 2018 / č.15 - redakčně upraveno

K úspěchu vede také cesta přes efektivnější řízení společnosti. Připravili jsme pro vás tématické semináře. Těšte se na pravidelný přísun informací, zkušeností a nápadů, jak můžete zlepšit žízení vaší společnost. Ušetřete čas i peníze díky vyšší produktivitě vašeho týmu!

Sjednejte si schůzku Jak se k nám dostat?

Označeno v :
1701 Naposledy změněno středa, 24 říjen 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy