Pro zákazníky

Zajímavosti

Proč si nepronajímat web

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Potřebujete nový web a přemýšlíte, jaký způsob realizace bude pro vás nejvýhodnější?

Dnes najdete na internetu mnoho služeb, které se chlubí tím, že si u nich můžete vytvořit svůj vlastní web za nějaký relativně nízký měsíční obnos.

ilustracni foto

Pro někoho takové řešení smysl dávat může. Pro většinu firem ale mínusy pronajmutého webu zdaleka převládají nad očekávanými plusy.

O peníze jde až na prvním místě

Zdánlivá hlavní výhoda pronajatého webu za měsíční poplatek.

Dobře si ale rozmyslete, kolik vás takový web ve skutečnosti stojí.

  • Jak dlouho vám tento web vydrží? Buďme velkorysí a řekněme třeba 5 let. Takže si měsíční poplatek vynásobte 60. Tolik vás bude web stát za 5 let.
  • Jak hodně si vážíte svého času? Vynásobte si svoji hodinovou sazbu počtem hodin, které zabijete tvorbou webu.
  • Kolik hodin měsíčně vám zabere údržba a správa webu? Kolik času strávíte řešením problémů? Toto se předem vyčísluje velmi obtížně, ale je nutné s t

Když si všechny tyto položky sečtete, tak zjistíte, že jste vlastně na stejné nebo dokonce ještě vyšší částce, než když si necháte udělat web na míru.

Hlavní výhodou pronájmu webu tedy je, že neplatíte všechno najednou, ale platby jsou rozložené do celého období.

ilustracni foto

Váš web bude zaměnitelný se stovkami jiných

Když připravujete nový web, tak naprosto přirozeně chcete, aby vypadal dobře. Chcete web, na který můžete být hrdí. Který vystihuje vás nebo vaši firmu.

To vám online nástroje na tvorbu webů neumožní. Většina z nich vám sice dá možnost vybrat si z množství obecných šablon. Ale už z principu obecná šablona prostě vypadá obyčejně, běžně, nezajímavě. Můžete si do ní sice vložit svůj text a třeba i své fotky, ale neumožní vám vdechnout do webu duši vaší firmy.

Dalším problémem je, že tytéž šablony používají i všichni ostatní zákazníci dané služby, takže váš web nikdy nebude vypadat jedinečně.

Bude pouze jeden z mnoha podobných. A to nepůsobí zrovna dvakrát důvěryhodně.

Svůj web nevlastníte

Web máte pouze pronajatý. Nevlastníte žádnou jeho část.

Nepatří vám technické řešení, servery, ani váš obsah, na kterém jste si dali tolik záležet.

Dodavatel řešení se může kdykoliv rozhodnout, že váš web už z jakéhokoliv důvodu dál nechce provozovat a vy můžete ze dne na den přijít o všechno.

Migrace webu může být nepřekonatelný problém

Pokud budete chtít přesunout web jinam, bude to pravděpodobně velmi obtížné nebo dokonce nemožné. Nemáte totiž přístup k souborům. Málokterý poskytovatel webových řešení poskytuje jednoduchou možnost exportu vašich dat.

Pokud postavíte svůj web na open sourcovém redakčním systému, jako je třeba Wordpress, vlastníte všechno. Nepřijdete o svůj obsah, ani veškeré úsilý vložené do webu. A pokud se vám už nebude řešení líbit, snadno exportujete svůj web a přesunete ho jinam. Wordpress je připraven na export do většiny běžně používaných webových řešení.

Máte omezené možnosti ladit SEO

Naprostá většina webů vytvořených v online nástrojích není dobře optimalizovaná pro vyhledávače.

Některé sice nabízejí drobné možnosti ovlivnit SEO, ale u těchto platforem nemáte přístup na server a k souborům, které potřebujete pro řešení SEO. Vy přitom potřebujete mít možnost nastavovat nadpisy, meta description, title, alt k obrázkům a mnoho další parametrů.

Chybějící nebo drahá zákaznická podpora

Dokud všechno funguje, jak má, zákaznickou podporu nepotřebujete. Pokud ale narazíte na nějaký problém nebo potřebujete s něčím pomoct, velice rychle zjistíte, že kvalitní a rychlá zákaznická podpora je naprosto zásadní.

V základních balíčcích zákaznická podpora často chybí, nebo je pouze placená. Pokud chcete, aby se vám někdo skutečně věnoval, tak si musíte připlatit.

Rychlost webu trpí

Má-li být váš web rychlý, měl by být umístěn na kvalitním serveru, na kterém běží pouze omezený počet jiných webů. Online nástroje na tvorbu webu velmi často umísťují velké množství webů na pouze omezený počet serverů. Na jednu stranu díky tomu mohou držet měsíční poplatky relativně nízké. Na druhou stranu za to platíte nižší rychlostí a podstupujete riziko, že pokud bude napaden jeden cizí web na serveru, postihne to i váš web.

ilustracni foto

Na pokročilé nebo vlastní funkce raději zapomeňte

Všechny online nástroje pro tvorbu webů mají omezenou funkcionalitu. Je to pochopitelné. Používá je velké množství lidí a tvůrci nástroje ho musí svázat, aby předešly tomu, že jim jejich nástroj někdo rozbije nebo ho bude používat nesprávným nástrojem.

Mají tedy určitou základní funkcionalitu, ale pokud chcete něco navíc, máte smůlu. Potřebujete web propojit s externím zdrojem dat? To nepůjde. Potřebujete k webu i malý jednoproduktový e-shop? Ne ne, na to musíte jinak.

Prostě nemáte kompletní kontrolu nad webem ani funkcemi.

Vše si musíte udělat sami

Vy sice dostanete online nástroj, kde si můžete celý web vytvořit a nastavit. V lepším případě k tomu dostanete také podrobnou dokumentaci daného nástroje. Ale web samotný si musíte vytvořit a nastavit sami.

To pochopitelně zabere určité množství času. A pokud nejste webový odborníci, tak můžete velice rychle zjistit, že vám nový web krade veškerý váš volný čas.

Ale ovšem, můžete si najmout odborníka, který s daným online nástrojem umí. Vysvětlíte mu co a jak, a štědře mu zaplatíte. Tím se pak ale ztrácí hlavní výhoda online nástrojů s měsíční cenou - tedy vysoká počáteční investice.

Zvolte raději řešení na míru

Nenechte si diktovat, co váš web může nebo nemůže umět. Nenechte se zlákat zdánlivě nízkou měsíční cenou, která však ve výsledku může znamenat mnohem větší náklady, než jste čekali.

Nechte starosti s IT ve vaší organizaci na naší hlavu! Připravili jsem pro Vás tématické semináře, těšit se tak můžete na pravidelný přísun informací, novinek, zkušeností a nápadů z oblasti IT. Ušetřete čas i peníze díky efektivnímu IT!
Označeno v :
826 Naposledy změněno úterý, 09 duben 2019
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy