Pro zákazníky

Zajímavosti

Varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

V prosinci 2018 vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.

ilustracni foto

„Hlavním důvodem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ vysvětlil ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Vzápětí přišla informace, že varování není primárně zaměřeno na běžné uživatele, ale na subjekty spravující klíčovou infrastrukturu státu.

Proč tolik povyku?

Jedním z významných telekomunikačních mezníků je budování sítí páté generace (5G) a protože je k této výstavbě využívána ve velké míře technologie Huawei, panuje zde obava, že případné napadení by mohlo mít vliv na fungování ČR jako suverénního státu. Spolupráci s Huawei už zahájila skupina PPF, která ovládá operátora O2 nebo infrastrukturní firmu CETIN. „Problém hrozí. Ale není to problém typu, že bychom museli okamžitě zastavovat provoz technologií Huawei,“ uvádí v rozhovoru pro Hospodářské noviny místopředseda CETINu Petr Slováček. Budováním 5G sítí to ovšem nekončí, redaktoři Lupy např. zjistili, že Huawei staví datové sítě také pro ŘSD nebo ČEZ.

Kdo, jak a proč?

USA

USA stojí za iniciálním obviněním Huawei. Washington tvrdí, že každá země, která do svých komunikačních sítí páté generace (5G) nasadí zařízení Huawei, dává Pekingu do rukou nástroj ke špionáži. Uvedla to agentura AP. Huawei je v USA pod drobnohledem dlouhodobě. Kongres firmu označil za bezpečnostní riziko už v roce 2012.

Německo

Německo v březnu zpřísnilo kritéria pro dodavatele technologií pro telekomunikační sítě. Vláda však signalizovala, že Huawei nevyloučí přímo, a zdůrazňuje, že přísná bezpečnostní pravidla platí pro všechny.

Belgie

Belgické centrum pro kybernetickou bezpečnost neobjevilo žádné důkazy, podle kterých by telekomunikační zařízení čínské společnosti Huawei Technology mohlo být využíváno ke špionáži.

Maďarsko

Huawei je náš strategický partner, prohlásil maďarský ministr

Velká Británie

Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti Huawei v domácích komunikačních sítích. Uvedl šéf britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC) Ciaran Martin

ilustracni foto

Co za tím je?

Názory se různí, někteří tvrdí, že za kauzou Huawei stojí spíše politika a obchod než důkazy. V oblasti telekomunikace je totiž Huawei významných konkurentem mnoha amerických společností a produktů. Nahrávaly tomu i úvahy o Trumpově nařízení, které by zakázalo americkým firmám nakupovat čínské telekomunikační technologie. To se ovšem nepotvrdilo a Trump nedávno prohlásil: "Chci, aby USA vyhrály díky konkurenci, ne blokováním nyní více vyspělých technologií,“. Na druhou stranu je zde stále otázka, zda v zájmu čestného obchodního boje skutečně nevzniká riziko, které se může nafouknout do nečekaných rozměrů? Zvlášť pokud tato zařízení obsluhují strategické telekomunikační služby, dopravní infrastrukturu nebo elektrárny.

Jaký je váš názor?

Zdroje: NÚKIB, Novinky.cz, idnes, Lupa.cz, Hospodářské noviny, Reuters

Nechte starosti s IT ve vaší organizaci na naší hlavu! Připravili jsem pro Vás tématické semináře, těšit se tak můžete na pravidelný přísun informací, novinek, zkušeností a nápadů z oblasti IT. Ušetřete čas i peníze díky efektivnímu IT!
Označeno v :
903 Naposledy změněno středa, 24 duben 2019
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy