Podporujeme

OG Soft Akademie

To, co Vás ve škole nenaučí :)

OG Soft Akademie – nová témata

led 16 Napsal(a)  Zveřejněno v OG Soft Akademie

Připravili jsme pro OG Soft Akademii nová témata...

 • Hardware - bastleníčko

  Hardware – bastleníčko

  Dnes jsou daleko větší možnosti jak snadno vytvořit nějaký kousek elektroniky, která něco dělá než dříve. Využijeme tedy potenciál Arduina – malého jednočipového zařízení s velkým množstvím periferií k tomu abychom pronikli do základů hardware a toho jak se jeho možnosti dají rozvíjet pomocí jednoduchého software.

  Zobrazit témata

  Programování jednočipových počítačů – Arduino

  Budeme se zabývat experimenty a programováním s vývojovými deskami Arduino. Zájemci budou mít možnost se seznámit se základní teorií jednočipových počítačů, představíme si vývojové prostředí Arduino IDE a naučíme se psát vlastní programy. Výsledkem našich kurzů budou reálné fyzické výrobky - začneme jednoduchým rozblikáním LED diody, naučíme se získávat data ze senzorů, zkusíme ovládat krokové motory nebo vypisovat text na display. Pokročilí pak budou moci pokračovat stavbou vlastního bezdrátového teploměru, kapesního GPS loggeru, jednoduchého GSM mobilního telefonu, pojízdného robota, inteligentního domovního alarmu a spoustu dalšího.

  Náročnost: nízká – vysoká (závisí na zvoleném zadání).

 • Grafická a typogafická tvorba, WEB – vzhled prodává

  Grafická a typogafická tvorba, WEB – vzhled prodává

  Kvalitní grafický design usnadňuje život, šetří peníze i přírodní zdroje, zvyšuje hodnotu značky, kterou propaguje. Pomáhá orientovat se v městském prostoru, zlepšuje mezilidskou komunikaci a činí ji přehlednější, rychlejší a efektivnější. Navíc je to práce kreativní a mnohdy i zábavná :)

  Zobrazit témata

  Grafická a typografická tvorba

  • Základy typografické úpravy stránky.
  • Principy grafického navrhování.
  • Základy vektorové a bitmapové grafiky a základní ovládání grafických programů – Adobe Illustrator, Adobe photoshop.
  • Tvorba jednoduchých tiskovin – akcidenční tiskoviny (vizitka, plakát, leták, atp.).
  • Aktuální trendy ve webdesignu.
  • Tvorba webdesignu.

  Náročnost: nízká – střední

  Tvorba webu

  Instalace a nastavení redakčního systému (Joomla, WordPress, …)

  Tvorba webových stránek je v dnešní době velmi perspektivní obor. Nejen pro firmu je důležité, aby byla na Internetu "vidět", ať formou kompletního představení svých produktů a služeb (včetně jejich nákupů, rezervací apod.) nebo alespoň formou jednoduché prezentace.

  • Tvorba vlastní šablony
   • Responsivní design
   • Foto/video galerie
   • Formuláře
   • ...
  • Tvorba menu struktury a obsahu
  • SEO - optimalizace webu pro vyhledávače
  • Selenium - automatické testování webů
  • Crawler - programování vlastního robota pro automatické prohledávání webů

  Náročnost: střední

 • Programování – aby to taky zůstalo SOFT ;-)

  Programování – aby to taky zůstalo SOFT ;-)

  Programování a vývoj aplikací je naší hlavní činností a proto i v tomto směru je naše nabídka nejširší a nejpestřejší. Zároveň si myslíme, že je to nejdynamičtější oblast s největším potenciálem do budoucna. Podívejte se na jednotlivá témata, která jsme pro Vás připravili.

  Zobrazit témata

  Začínáme s něčím viditelným

  Dříve (v pravěku) to byl robot Karel. Dnes existuje kupa nástupců legendárního Karla. Toto je vhodné pro začátečníky a mladší účastníky akademie (základka). Velice jednoduchou a hravou formou je možné přijít k základům algoritmizace každodenních jednoduchých problémů. Příkladem takového programování bez programování, které je podobné a poměrně blízké počítačové hře jsou např. úlohy na http://programminggames.org/, nebo pro pokročilejší Netlogo a agent based modelling na https://ccl.northwestern.edu/netlogo/.

  Náročnost: nízká

  Úlohy z praxe OG Soft

  Budeme pokračovat v řešení zadání vycházejících z praxe a potřeb OG Soft, zejména z oblasti hlavního produktu společnosti Mango. Jedná se o programování v PHP (skripty i objektově) a SQL (MySQL). Zajímavě a dobře zpracované úkoly odměňujeme (je nutná DPP).

  Náročnost: střední až vysoká

  Unix shell scripting

  V kurzu se seznámíme s tradičními nástroji pro skriptování a zpracování textů z příkazové řádky, které jsou součástí operačních systému založených na Unixu (Linux, MacOS X) a od roku 2016 i Microsoft Windows 10. Naučíme se v určité oblasti (práce se soubory a prostým textem) udělat věci, které by jiní uživatelé dělali desítky minut, jediným příkazem, automatizovat každodenní úlohy jako je zálohování a vytvořit jednoduché, ale rozhodně netriviální aplikace.

  Obsah (úlohy jimž se budeme věnovat) mohou vycházet z toho, s čím přijdou účastníci. Jinak se můžeme učit například na skriptování prohlížeče obrázků SXIV ("organizace Vašich digitálních fotografií na míru") nebo vytvořit vlastní prohlížeč elektronických knih ve formátu ePub v osmikilobitovém skriptu

  Náročnost: střední

  Programovací jazyky - design a implementace

  Zajímá Vás, jak vzniká programovací jazyk a co je třeba k tomu aby fungoval? Pojďme to zjistit tak, že si vytvoříme náš vlastní! Můžeme napsat vlastní parser a interpreter nebo source-to-source překladač.

  Konkrétní podoba jazyka i to, v čem bude implementován, závisí na dohodě účastníků. (Přednášející může přispět nějakými návrhy.) Pokud si nestanovíme cíle, které by vyžadovaly něco jiného, budeme programovat v JavaScriptu - výsledek bude moci běžet jak ve webovém prohlížeči tak na serveru s NodeJS, a konkrétní programátorské dovednosti, které získáme, nebude problém využít jinde.

  Definování vlastního jazyka může být užitečnou abstrakcí, jíž je možné přistoupit k určitým problémům v computer science. Po cestě se dozvíme něco o počítačovém zpracování textů i o některých designových a implementačních ohledech u existujících programovacích jazyků. V obou případech se tak dotkneme oblastí teorie, které nám v ideálním případě mohou pomoci stát se lepšími programátory.

  Náročnost: vysoká

  FUSE - Filesystem in Userspace

  FUSE je softwarové rozhraní, které na unixových operačních systémech (Linux, *BSD, Solaris, MacOS X i Android) umožňuje napsat vlastní souborový systém implementovaný jako běžná aplikace, bez nutnosti programovat součásti jádra. Nabízí se celá řada využití - například pro ukládání dat v šifrované podobě; dále jako k souborům na disku je možné přistupovat k datům na FTP serveru, mailům na poštovním serveru, příspěvkům na sociální síti... Zkusme vymyslet a implementovat Vaše vlastní!

  Návrh projektu, pokud účastníci nepřijdou s něčím jiným: vytvoříme souborový systém, který bude pro každý soubor udržovat verze, a který se bude v případě běhu online umět replikovat mezi instalacemi – takže uživatel bude moci automaticky moci přistupovat ke svým datům odkudkoli aniž by k tomu musel být neustále online.

  Náročnost: vysoká

  Hybridní mobilní aplikace

  Termínem "hybridní mobilní aplikace" bývají označovány aplikace pro smartphony, které jsou namísto nativního API napsány s pomocí webových technologií. V tomto kurzu se pokusíme vytvořit si mobilní aplikaci pro Android (a potenciálně MacOS X) s frameworkem Ionic. Protože je Ionic postaven nad javascriptovým frameworkem AngularJS, má kurz nezanedbatelný přenos i do technik pro programování běžných webových aplikací. Návrh projektu, pokud účastníci nepřijdou s něčím jiným:pojďme vytvořit vlastní Evernote .

  Náročnost: vysoká

Pokud Vás některé z témat zaujalo, neváhejte nás kontaktovat na akademie@ogsoft.cz

Označeno v :
2250 Naposledy změněno neděle, 10 prosinec 2017