Zajímavosti

Jaká budoucnost čeká chytrou domácnost?

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Podle statistik dosáhne do roku 2020 trh s produkty souvisejícími s chytrou domácností hodnoty 40 miliard dolarů a to je řeč jen o trhu americkém.

ilustracni foto

Lidé si začínají uvědomovat výhody a komfort chytré domácnosti, která jim může usnadnit řadu každodenních činností. Podle studie, již provedla realitní společnost Rochester, 57% Američanů uvedlo, že jim chytré produkty ušetří až 30 minut času denně, to je 182,5 hodin ročně, což je zhruba týden a půl.

Stále větší procento lidí si vybavuje domácnost chytrými produkty, tedy takovými, které se připojují k internetu, sdílejí informace, umějí přijímat příkazy vzdáleně (bez fyzické přítomnosti obsluhy) a provádějí řadu dalších úkonů, o nichž se jejich ,,hloupým“ předchůdcům ani nesnilo. O chytré spotřebiče a produkty pro domácnost se nejvíce zajímají příslušníci generace mileniálů (lidé narození v rozmezí let 1985-2000) – podle další studie od Rochesteru už má 47% mileniálů ve své domácnosti nějaké chytré zařízení, 70% z nich plánuje koupit i další.

Co spotřebitelé chtějí

Pomineme-li nejrozšířenější chytré spotřebiče v domácnostech, jako jsou chytré televize a reproduktory, nejvíce stoupá poptávka po bezpečnostních prvcích. Až tři pětiny kupujících chtějí zařízení, která by jim umožnila monitorovat domácnost přes chytrý telefon. Velké oblibě se těší také kamerové systémy a videozvonky, detektory oxidu uhelnatého a požární detektory. Trhy s těmito produkty patří k nejrychleji rostoucím, což je způsobeno vysokou poptávkou – až 63% nakupujících chce chytré zámky a alarmy, stejné procento spotřebitelů chce chytré termostaty a ventilátory, 58% zákazníků chce chytré osvětlení a 56% chce detektory kouře či oxidu uhelnatého nebo bezpečnostní noční světla.

Jak chytrá by měla domácnost být?

Poptávka po chytrých produktech a domácích spotřebičích prudce stoupá, více než polovina lidí, kteří vlastní dům, jej chce pomocí chytrých prvků zhodnotit, uvedla studie Rochesteru. Na druhé straně se však objevují tací, kteří by nebyli ochotni si za chytrou domácnost připlatit.

ilustracni foto

Uživatele znepokojuje zejména bezpečnost

Mezi největší obavy spojené s chytrou domácností patří samozřejmě bezpečnost, tedy že útočník získá na chytrými prvky kontrolu. Na prvky IoT se často snáší kritika právě kvůli nedostatečnému zabezpečení, což mnohé útočníky svádí k tomu, aby je použili jako vstupní bránu. Na druhou stranu v jejich neprospěch hraje fakt, že většina chytrých spotřebičů a prvků pro domácnost vyžaduje, aby byl ten, kdo je ovládá, připojen do domácí Wi-Fi sítě. Útočník by tak musel být v jejím dosahu, což většinou není možné.

Dalším aspektem, jenž reaguje na často katastrofické scénáře zneužití chytrých domácností, je motivace útočníků – ti sice mohou zneužít některé spotřebiče pro botnet útoky, ale cílené ,,hacknutí“ konkrétní domácnosti s cílem obohatit se nebo poškodit uživatele je ojedinělé.

Lze předejít incidentu?

Vedle naprosto základních bezpečnostních zásad, jako je změna původních přístupových údajů na zařízení, by si uživatelé měli řádně zabezpečit vlastní Wi-Fi síť a nenechávat ji veřejně přístupnou, všechna zařízení v síti pravidelně updatovat a na těch, která to umožňují, mít nainstalovaný bezpečnostní software.

Jak se připravit na budoucnost?

Význam prvků chytré domácnosti poroste. Konstantně se zvyšující poptávka to jednoznačně potvrzuje. Je zapotřebí na to reagovat a začít zohledňovat i tento vzestupný trend – přece jen je v tomto odvětví řada příležitostí i pro resellery, kteří mohou k chytrým produktům nabídnout i své služby (instalace, údržba, nastavení). Stačí mít pouze přehled o tom, co je na trhu k dispozici a umět zákazníkům nabídnout takové řešení, jež chod jejich domácnosti skutečně zefektivní.

Zdroj: Reseller Magazine číslo 3, ročník 16, 7.3.2018, autor článku: -bem-

Nechte starosti s IT ve vaší organizaci na naší hlavu! Připravili jsme pro Vás tématické semináře, těšit se tak můžete na pravidelný přísun informací, novinek, zkušeností a nápadů z oblasti IT. Ušetřete čas i peníze díky efektivnímu IT!
Označeno v :
1704 Naposledy změněno středa, 23 květen 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy