Pro zákazníky

Zajímavosti

Kryptorevoluce

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Může nějaký protokol změnit svět? Pro příznivce blockchainu je to jasné: jejich kryptovací postupy a chytré kontrakty (smart contracts) přinesou revoluci v hospodářství a později i v celých státech.

ilustracni foto

Pro moderní anarchisty začíná cesta do budoucnosti u domácího účetnictví: všude tam, kde doposud zaručovaly důvěru státní nebo soukromé instituce, je třeba v budoucnu zařídit kryptograficky zajištěnou, decentrálně uloženou databázi. Tento tzv. blockchain by se používal ke zpracování peněžních transakcí, k uzavírání digitálních smluv a prokazování identity. Protože to, co bylo jednou zaneseno do blockchainu, už nemůže být změněno ani odstraněno – a je otevřené k nahlédnutí všem účastníkům. Mezi nejznámější aplikace blockchainu patří kryptografická měna Bitcoin a aplikační platforma Ethereum.

Blockchain zajistí vše

Naděje spojené s blockchainem jsou veskrze revoluční: žádné státy ani zastaralé instituce by už neměly rozhodovat o tom, co má být pravdivé nebo nepravdivé, platné nebo neplatné, toto by měl zaručit společně vedený záznam transakcí. Tato radikální otevřenost a účinnost má za cíl rozpustit stará mocenská střediska a tak znovu přenést vládu nad penězi a osudem na jednotlivce.

Pro zastánce blockchainu je internet příkladem toho, jak může jednoduchý protokol vše změnit: to, že si dnes vyměňujeme obrovské množství globálních i lokálních informací, by nebylo možné bez geniální myšlenky protokolu TCP/IP. Podobný převrat nyní očekávají i v případě blockchainu. Měl by vylepšit, zabezpečit a zrychlit vše, co už je na internetu možné a také digitalizovat i poslední off-line peněžní a ověřované transakce.

Podobně projekt Ethereum tvrdí, že na jeho blockchainové platformě lze vyvinout ,,neprolomitelné“ aplikace: přepisy, cenzura, podvody nebo zásahy třetích stran do smluv by v případě jeho chytrých kontraktů nebyly možné. Kryptoměna bitcoin, pro kterou byl v její současné formě blockchain vyvinut, je dokonce propagována jako ,,internet peněz“. Pro bitcoinového aktivistu Rogera Vera je to dokonce ,,jeden z nejdůležitějších vynálezů celých lidských dějin“. Dokonce kandidát na amerického prezidenta Al Gore kdysi řekl, že ,,v bitcoinovém vesmíru nahrazuje jeho algoritmus funkce vlády“.

Realita je samozřejmě trochu jiná. Bitcoiny jsou používány hlavně pro nelegální obchodování na Darknetu, k vydírání pomocí trojanů a pro měnové spekulace. Jedná se o praskající spekulativní bubliny, destruktivní hacky a obrovské krádeže, které podkopaly důvěru v kryptoměny a tím i v blockchain. Například v červenci 2017 byly během týdne ukradeny virtuální peníze v hodnotě více než 30 milionů eur a kurz bitcoinu se dramaticky zhroutil. A neustále protichůdně se měnící kurz kryptoměny může přilákat spekulanty, což ale pro každodenní fungování bitcoinu není vůbec prospěšné. Je pak snadné tvrdit, že blockchain v našem nedokonalém světě selhává, že jeho programový kód je chybný, programátoři jsou špatní a uživatelé jsou nekompetentní. ,,Kryptografie může být sice naprosto neprůstřelná“, poznamenává bezpečnostní mluvčí Bruce Schneier na druhém ročníku festivalu Ethereum Hack, ,,ale bezpečnost počítačů bude vždy problém“.

ilustracni foto

Trosky a popel

Na seznamu velkých slibů blockchainu, jmenovitě na vytvoření technické důvěry, je ještě mnoho trhlin: různé zájmové skupiny s různými potřebami se nemohly dohodnout a bitcoinu ještě nedávno hrozil rozpad do několika verzí (,,Forks“), přičemž každá o sobě tvrdí, že je jediná ta pravá. Kdo si nedá pozor, může přijít o spoustu peněz.

Příklad ukazuje, jak cenný příslib decentralizované struktury ve skutečnosti je: technologie blockchainu není mocensky neutrální. Například v případě bitcoinu spolu o moc soupeří těžaři (kteří nesou největší náklady) a profesionální prodejci uzlů (kteří mohou poskytovat informace a provádět, nebo naopak blokovat změny v protokolu) s tvrdým jádrem vývojového týmu. Pokud vlastníte bitcoiny a chcete si udržet kontrolu nad svými penězi, musíte se připojit k jedné z těchto skupin – takže nemáte moc na výběr.

Možná se jedná skutečně o to největší nedorozumění kolem blockchainu: mocenské struktury nelze jednoduše odstřihnout. Vznikají znovu a znovu, zcela samy od sebe. Instituce a předpisy, proti nimž tyto technologie se svými chytrými programy vystoupily, mají za cíl naopak jejich problémy zmírnit a vytvořit stabilitu – předpoklad pro důvěru.

V čem je problém?

Síťový kritik Geert Lovink shrnul problém s blockchainem následovně: měl by jednoduše odstranit ze světa složité sociální struktury a jejich velké instituce. Nepřesná, nikdy nekončící realita musí být zafixována v technologické jistotě. Evgeny Morozov, další síťový kritik, nazval tento světový pohled jako techno solutionism už v roce 2013 ve své knize ,,To Save Everything, Click Here“.

Blockchain by přitom mohl nastoupit zcela bez revolučních gest. Neboť není pochyb o tom, že je to skutečně užitečné. Například peněžní instituce v současné době zkoumají, jak mohou bezpečně a automaticky spravovat své peněžní transakce. Díky chytrým kontraktům by vše mohlo fungovat rychleji a levněji než pomocí dosavadních metod.

Ale dokud se to nestalo skutečností, měli bychom považovat blockchain jednoduše za to, čím opravdu je: hezké řešení neznámého problému.

ilustracni foto

Vysvětlení pojmů

Blockchain je distribuovaná decentralizovaná databáze, která je rozšiřována konsensuálními postupy o záznamy (,,bloky“), je veřejná a neměnná. Databáze blockchainu roste jejím využíváním. To ztěžuje decentralizované ukládání. Takže datová sada bitcoinu je velká již 130 GB.

Kryptoměny, jako jsou bitcoin, ether, litecoin a zcasch, používají blockchain pro bezpečnou správu transakcí. Jednotlivé bloky jejich blockchainů musí být vypočítány částí uživatelů, což má zabránit inflaci, ale vyžaduje obrovské množství energie: v současné době údajně 300 megawattů. Kryptoměny jsou důležité také pro spekulanty a nakupující i prodejce nelegálního zboží.

Chytré kontrakty (Smart Contracts) jsou programy, které představují smlouvy nebo řídí jejich podmínky. Jsou integrovány do blockchainu a kontrolují a mění blockchainové operace. Nejkontroverznějším systémem chytrých kontraktů byla německá DAO (decentralizovaná autonomní organizace), která v Ethereu spravovala 150 milionů dolarů spekulantů. Již po třech týdnech (v červnu 2016) byla okradena neznámým hackerem o více než 50 milionů dolarů.

Nechte starosti s IT ve vaší organizaci na naší hlavu! Připravili jsme pro Vás tématické semináře, těšit se tak můžete na pravidelný přísun informací, novinek, zkušeností a nápadů z oblasti IT. Ušetřete čas i peníze díky efektivnímu IT!

Zdroj: CHIP listopad 11/2017 Autor: Felix Knoke

Sjednejte si schůzku Jak se k nám dostat?

Označeno v :
729 Naposledy změněno středa, 27 červen 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy