Pro zákazníky

Zajímavosti

5G a covid-19, konspirační teorie?

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Nemoc Covid_19 se v posledních měsících stala strašákem číslo 1.

Jaký je původ nemoci? Jak dlouho tady s námi bude?

Teorií původu je mnoho. Jedna z nich se pojí s 5G sítěmi, strašákem který tu byl už pár let předtím. Je pokročilá technologie postupnou zhoubou lidstva, nebo se konspirační teorie a fake news stávají zhoubou mysli?

Auta budou řídit sama, lékaři operovat na dálku

Pojďme ale na začátek a krátce si vysvětleme co 5G sítě jsou a proč je potřebujeme.

Zjednodušeně řečeno jsou 5G sítě novou generací mobilních sítí navazujících na předchozí 3G a 4G sítě.

Nová 5G síť bude podstatně rychlejší a bude mít výrazně nižší odezvu. Do hry tak vstupují technologie, které zatím uvízly na dlouhých reakčních časech, třeba autonomní řízení nebo operace na dálku. Budoucí komunikační technologie se tak významně posílí a změní fungování v hezké řádce odvětví od dopravy, energetiky, zemědělství a výroby až po zdravotnictví nebo třeba obranu. 5G zároveň posílí možnosti využití rozšířené a virtuální reality, takže se za pár let na poradě uvidíme třeba jen jako hologramy.

Bubák

Dr. Van Kerckhoven, belgický lékař v jednom novinářském rozhovoru poprvé spojil dva zdánlivě zcela nesouvisející strachy: z viru a z elektromagnetického záření, konkrétně sítí 5G. Konspirátoři se do téhle hypotézy okamžitě zamilovali. O potenciálních dopadech na zdraví lidí se spekuluje dlouhé měsíce, ale až koronavirus dal celé věci nevídanou dynamiku. Petice proti stavbě vysílačů pro sítě 5G od té doby v Evropě podepsaly statisíce, možná i miliony lidí. Ale nejen to. Odpor přerostl v reálné útoky. Desítky vysílačů byly zničeny, dokonce i ty, které s novou technologií neměly nic společného.

Spojení sítí 5G a pandemie je přitom podle vědců zcela nesmyslné. Elektromagnetické záření nemůže mít z principu s šířením viru nic společného. V té „nejvědečtější“ verzi je spojitost vysvětlena tak, že záření snižuje imunitu, a tím jsou lidé k onemocnění náchylnější. Ale i to lze s vysokou jistotou vyvrátit. Jak spojení sítí 5G a koronaviru vzniklo? Zmíněný belgický lékař ho nevymyslel, jen teorii pomohl získat popularitu. Poprvé se asi objevila už koncem loňského roku někde na Facebooku (dotyčný post je dnes už smazaný). A ano, Wu-chan byl jedním z prvních měst, kde se už od loňského jara sítě 5G testovaly. Město se tím v průběhu loňského roku chlubilo v řadě článků. Pilotní projekty však probíhaly i v dalších čínských městech včetně Pekingu, a řadě z nich se nákaza koronavirem vyhnula. Nepravdivé byly i důkazy, které konspirátoři přinášeli následně. Totiž, že koronavirus se nejvíc šíří a nejvíc obětí má právě v zemích, kde se 5G už testuje. V tomto smyslu žádná prokázaná spojitost neexistuje. Rozhovor belgické noviny ze svého webu stáhly už po několika hodinách, džina se však už do láhve vrátit nepodařilo. Proč se zrovna tahle konspirační teorie tak rychle rozšířila? Protože se tu spojily dva silné faktory: strach z neznámého (tedy v tomto případě z údajně potenciálně nebezpečného elektromagnetického záření) a velký reálný problém (pandemie koronaviru). Píše např. Miloš Čermák ve svém článku.

Mimochodem, kolika z vás už dorazil obsáhlý mejl o škodlivosti 5G sítí? Pokud si chcete prostudovat všechny možné teorie, určitě navštivte web.

Mnoho příznivců má i další teorie, podle které jde o spiknutí světových miliardářů. Kvůli boji s koronavirem a finanční podpoře vývoje vakcíny se klíčovým podezřelým stal Bill Gates, zakladatel Microsoftu a někdejší nejbohatší člověk světa. Cíle jsou prý jasné: snížit počet obyvatel na zemi, posílit své bohatství a upevnit svou nadvládu nad planetou. Ale to už jsme odbočili trochu jinam...

A co u nás v ČR?

Víte, že hromadnou nákazu koronavirem, ke které došlo v Napajedlích způsobilo testování 5G sítě? Alespoň to tvrdí jedno z konspiračních videií, které putuje internetem a vůbec nevadí, že se tu 5G vůbec netestuje. A takových videí a příspěvků je i u nás v ČR internet plný.

Reálná debata o zdravotních rizicích (naštěstí bez protestů a zapalování vysílačů) probíhá v Jeseníku, který je jedním z pěti měst, kde se sítě 5G mají opravdu testovat. Část tamních obyvatel požadovala referendum, to zatím neprošlo.

Co na to WHO? Co na to sociální média? Co na to ČR?

Světová zdravotnická organizace vydala prohlášení vyvracející souvislost mezi šířením koronaviru a mobilními sítěmi. Reagovali taky provozovatelé sociálních médií. YouTube přidalo do svých zásad zákaz videí, která naznačují spojení 5G a covid-19, zatímco Facebook se rozhodl taková tvrzení ze své sítě rovnou mazat.

Česká ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj označila informace za ničím nepodložené a fake news a uvedla, že pro tvrzení ohledně propojení 5G a viru neexistuje žádný vědecký důkaz.

Doba virová nebo doba virová?

Nejsem lékař ani zastánce podivných teorií, ale zaujal mě výčet bezpečnostních rizik. To už je jiné kafe. Narušení 5G totiž může mít opravdu negativní dopady. Např. takové napadení sítě a přerušení vzdálené operace nebo řízení autonomního vozidla, může lidské životy opravdu ohrozit. 

Dá se oponovat, že každý pokrok a každá technologie s sebou nesou nové hrozby. V případě budoucnosti napojené na internet je však riziko zneužití dat, nebo rovnou celé technologie, přece jen o něco blíž.

Nechme se tedy překvapit, co nás v budoucnu čeká.

Článek čerpal z následujících zdrojů:

Nechte starosti s IT ve vaší organizaci na naší hlavu! Připravili jsem pro Vás tématické semináře, těšit se tak můžete na pravidelný přísun informací, novinek, zkušeností a nápadů z oblasti IT. Ušetřete čas i peníze díky efektivnímu IT!
Označeno v :
3510 Naposledy změněno středa, 17 červen 2020
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy