Pro zákazníky

Zajímavosti

Android Pay v ČR

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Po dlouhé době čekání jsme se dočkali, Android Pay je oficiálně dostupný i u nás. Zatím jej podporuje pouze několik bank, avšak dá se počítat s tím, že jich bude přibývat. A snad si toho všimne i Apple, jehož službu Apple Pay místní „jablíčkáři“ vyhlížejí plni očekávání.

Placení telefonem je tady, stačí mít podporovanou banku

Zaplatit nákup přiložením telefonu k terminálu u nás zatím nebylo možné. V minulosti existovalo spousta proprietárních řešení, kdy do hry vstupovala banka, operátor a výrobce telefonu. Navíc byl bezpečností element na SIM, které v prvních verzích vůbec nepočítaly s LTE, a to ani v době, kdy už u nás vesele fungovalo. Android Pay jde na věc jinak a jednodušeji. Ve hře je vlastně jen banka, případně karetní společnost a sám Google.

ilustracni foto

Velmoc, která si počkala

Hned na začátek je třeba říct, že placení telefonem není po technické stránce jednoduchou záležitostí. První vlaštovkou, která měla udělat z placení mobilem samozřejmou věc, byl Google Wallet. Stačil telefon s NFC, pomocí aplikace se přidala vaše platební karta a vy jste zaplatili přiložením telefonu k bezkontaktnímu terminálu. Wallet používal technologii HCE (Host Card Emulation), kdy se emuluje bezkontaktní část karty na NFC čipu telefonu, platba se pak zabezpečuje skrze server banky, potažmo karetní společnosti. Platební terminál se chová stejně jako s klasickou bezkontaktní kartou. Tato služba fungovala kolem roku 2011 také u nás, jenže v té době chyběly terminály, a tak se služba potichu vytratila a aktuálně už ji není možné použít. Po tomto krátkém záblesku naděje nastalo období temna v oblasti mobilních plateb.

Období temna bohužel trvalo až do 14. listopadu, kdy oficiální podporu Android Pay oznámily bankou Moneta, mBank a J&T Bank. O několik dní později se přidala Komerční banka, z jejichž nových smluvních podmínek šlo už nějaký týden před oficiálním startem vyčíst, že se něco chystá. Do další vlny se chystá Fio a Equa bank. Dá se počítat s tím, že další banky budou směle přibývat anebo se vymyslí vlastní řešení, jako chystá například Česká spořitelna, jejíž služba má také pracovat přes HCE technologii.

Paradoxem je, že se z naší domoviny stala velmoc po stránce bezkontaktních plateb. Terminálů v obchodech je jako máku (oficiální statistiky uvádějí přes 144 000 míst, kde se dá platit bezkontaktně) a banky vydávají bezkontaktní karty naprosto automaticky. V roce 2016 proběhlo 72% všech karetních transakcí bezkontaktně, což nás řadí k nejvyspělejším trhům v Evropě a i na světe. Proto je s podivem, že zavedení trvalo tak dlouho.

Stáhněte si aplikaci

Pro úspěšné nastavení Android Pay potřebujete pochopitelně telefon s Androidem 4,4 a vyšším. Pak samozřejmě musíte mít telefon s NFC, což bohužel není u dnešních telefonů standard; například aktuální Asus Zen-Fone 4 se k nám dostal ve specifikaci, která nemá NFC čip, a přitom stojí 13 500 Kč. Takových příkladů však najdete víc a hlavně si přítomnost NFC raději osobně ověřte. Šedé dovozy k nám umí dostat telefon, který se u nás sice prodává s NFC, ale šedivka NFC nemá. A posledním požadavkem je mít vydanou a funkční platební kartu od banky, která Android Pay podporuje. Pokud si tedy dnes založíte účet, musíte minimálně týden počkat, než vám karta dorazí. Následně ji musíte klasicky aktivovat a teprve pak můžete začít pracovat s Android Pay.

V zahraničí umí některé banky na počkání vytvořit virtuální kartu, která slouží jen pro Android (Apple) Pay. Dostanete tak číslo karty, datum expirace a CVV kód, byť karta fyzicky neexistuje. Nicméně u nás prostě opíšete čísla z fyzické platební karty a chvíli počkáte, než je systém zpracuje.

Důležité upozornění: pokud nepoužíváte na telefonu zabezpečené odemykání (otisk prstu, sken obličeje, heslo, PIN nebo gesto) tak kartu nepřidáte. Stejným zabezpečením pak potvrzujete platby u terminálu. Typicky jsou to částky nad 500 Kč, ale to se může lišit podle banky a vašeho nastavení. Do 500 Kč to zpravidla funguje jako platba klasickou bezkontaktní kartou. Přiložíte telefon, terminál pípne a je vyřešeno. Skvělé je, že platit můžete i podporovanými hodinkami s Android Wear. Jestli jste geekové a máte rootnový telefon, tak můžete na Android Pay zapomenout. Aplikace totiž vyhodnotí telefon jako nezabezpečený a odmítne pracovat. K rootu však nemusíte dojít jen úmyslně, při testování některých čínských telefonů jsem došel na to, že mají root už přímo z výroby, takže pozor na to.

Apple Pay a hromada otazníků

Oficiální potvrzení Android Pay pochopitelně rozlítilo početnou skupinu „jablíčkářů“, kteří se dožadují zavedení Apple Pay. Přestože byl platební systém Applu představený dříve a začíná se objevovat v okolních státech, u nás na něj stále čekáme. Objevují se protichůdné spekulace: jedna tvrdí, že by mělo být začátkem roku 2018, druhá zase, že to jen tak nebude. Kde je pravda, vědí snad jen v Cupertinu. Podle neoficiálních informací se některé banky snaží s Applem aktivně jednat, ale prý bez většího úspěchu. Podle jiných Apple jedná s nadnárodními matkami našich velkých bank, aby si zapínání služby usnadnil.

Na vině může být i cenová politika Applu. Z každé transakce kartou (telefonem) se účtují poplatky. Něco získá a zase zaplatí banka, něco získá karetní společnost, něco zaplatí prodejce, u kterého byla platba provedena. A teď se o to málo musí karetní společnost a banka dělit s Googlem. Přesné částky nebo procenta nejsou známy, ale podle všeho je Apple o něco dražší než Google. A protože zákazníka platba telefonem nic nestojí, musí do kapsy sáhnout banka, které se pochopitelně víc líbí menší poplatky Googlu. Nicméně nejde o oficiální informace. Možná i proto Česká spořitelna pracuje na vlastním systému, aby se poplatkům Googlu vyhnula. Stejný systém praktikuje i ČSOB a Komerční banka. Tento krok se však vyplatí jen velkým bankám, které mohou vyvíjet a udržovat vlastní systém, menší pravděpodobně sáhnou po pohodlném a hotovém řešení od Google, byť za cenu poplatků.

I samotné spuštění Android Pay je záměrně drženo v mlze. O tom, jak jednání s Googlem probíhalo, kolik to banku stálo a další informace, se nikde nedozvíte. Pravděpodobně bude vše pod NDA. Důležité však je, že se konečně začalo něco dít.

Banky a dostupnost Android Pay

Moneta: od 14.11.2017

mBank: od 14.11.2017

J&T Bank: od 14.11.2017

Komerční banka: od 5.12.2017

Fio banka: v průběhu roku 2018

Equa bank: v průběhu roku 2018

Raiffeisenbank: uvažuje o zavedení

UniCredit Bank: uvažuje o zavedení

Pokud potřebujete poradit s výběrem nového hardwaru, nebo softwaru, ať už u doma, nebo ve firmě, rádi Vám pomůžeme osobně na naší prodejně výpočetní techniky! Jsme největší servisní středisko výpočetní techniky v regionu Ústí nad Orlicí.

Zdroj: časopis COMPUTER 2018 Č. 1

Původní článek vyšel v časopise COMPUTER 2018 Č. 1, leden 2018, autor: Jakub Michlovský - článek byl redakčně upraven

Sjednejte si schůzku Jak se k nám dostat?

Označeno v :
1038 Naposledy změněno úterý, 30 leden 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy