Pro zákazníky

Zajímavosti

Nahradí sociální sítě zpravodajství?

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Klasickým papírovým deníkům ubývá čtenářů už několik let. Zprávy na webu jsou holt aktuálnější, ale především ve většině případů zatím zdarma. Nástup sociálních sítí však odstartoval další fenomén. Právě ony totiž začaly nahrazovat zpravodajské weby.

Digitální agentura Aitom nedávno zjišťovala, jak si Češi oblíbili sociální sítě. Studie mimo jiné porovnávala, kolikrát denně si lidé přečtou zprávy a kolikrát kontrolují své sociální sítě. Nějaký zpravodajský web si podle průzkumu alespoň jednou denně otevře 71% mužů, žen pak o 7% méně. Oproti tomu sociální sítě jsou spíše doménou žen: minimálně jednou denně si je prohlédne 75% z nich, 65% kontroluje dokonce několikrát denně. U mužů pak jde pouze o 43%.

Televizi či rádio on-line Češi sledují velmi málo. Alespoň jednou denně si na internetu pustí rádio jen 12% lidí, v případě televize je to pouhých 9%.

ilustracni foto

Zprávy na sociálních sítích

Zájem o aktuální dění stoupá s dosaženým vzděláním: zprávy například pravidelně kontroluje až 83% vysokoškolských absolventů. U studentů s maturitou číslo klesá na 67%, u lidí bez maturity je procento ještě nižší (59%). Tito lidé pak získávají informace z jiných zdrojů. „Náš výzkum jen potvrzuje trend posledních let – lidé stále více informací hledají na sociálních sítích. I klasické zprávy koneckonců sledují na své facebookové zdi, média i značky se proto na tento trend musejí připravit,“ tvrdí ředitel Aitomu Pavel Houser.

Varuje zároveň před riziky, která tento způsob vyhledávání informací přináší. „Facebook se stará o lajky a sdílení, takže vám jeho algoritmus podsouvá věci, které se vám budou líbit pravděpodobněji. Každý tak žijeme ve své informační bublině, která ale nemusí být fakticky úplně přesná. Všimněte si, například před volbami uvidíte spíše reklamy a příspěvky stran, kterým fandíte, než těch, se kterými nesouhlasíte ani trochu. To samozřejmě může omezit vaše rozhodování, protože nemáte veškerá fakta pohromadě“, vysvětluje Houser. Nebezpečí vzniká i kvůli šíření různých hoaxů a falešných zpráv, které si uživatelé často nemůžou nijak ověřit. Právě sociální sítě jsou semeništěm podobného odpadu.

Věková struktura

Sociální sítě a moderní technologie pochopitelně nejvíce sledují mladí lidé. Jejich návštěvnost klesá s věkem. Nejaktivnějšími uživateli jsou lidé ve věku 18-29 let (71%), dále lidé ve věku 30-44 let (54%). Uživatelů, kteří své účty kontrolují denně, je ve věku 45-59 let jen 31%.

Na sociálních sítích nejvíce tráví čas studenti (77%) a nezaměstnaní (77%) nejméně je pak sledují podnikatelé (35%). „To jim může být ke škodě, potřebují totiž budovat svůj osobní brand a zajistit, aby se o nich vědělo. Důležité je proto naučit se se sítěmi efektivně pracovat. Skvělou inspiraci lze najít na profilech zkušenějších – například marketingových expertů, jako jsou Pavlína Louženská nebo Martin Jaroš, ve veřejném prostoru jde také často vidět politik Dominik Feri,“ uvádí Houser.

ilustracni foto

Komunikátory

V aplikacích WhatsApp a Skype jsou mnohem aktivnější ženy (39%) než muži (25%). Obecně je na těchto chatovacích aplikacích opět nejaktivnější skupina lidí ve věku 18-29 let (53%), s přibývajícím věkem zájem klesá. Aplikace používá 29% lidí ve věku 30-44 let a pouze 14% lidí ve věku 45-59 let.

Podobně je na tom také sociální síť YouTube, zde jsou ovšem aktivnější pro změnu muži. 32% z nich si zde prohlíží videa alespoň jednou denně, u žen je číslo o 4% nižší. Stejně jako u WhatsAppu a Skypu je uživatelskou základnou skupina ve věku 18-29 let (55%), s věkem se obliba platformy snižuje.

Pokud potřebujete poradit s výběrem nového hardwaru, nebo softwaru, ať už u doma, nebo ve firmě, rádi Vám pomůžeme osobně na naší prodejně výpočetní techniky! Jsme největší servisní středisko výpočetní techniky v regionu Ústí nad Orlicí.

Zdroj: časopis COMPUTER 2018 Č. 1

Původní článek vyšel v časopise COMPUTER 2018 Č. 1, leden 2018, autor: Jan Spěšný - článek byl redakčně upraven

Sjednejte si schůzku Jak se k nám dostat?

 

 

Označeno v :
652 Naposledy změněno pondělí, 12 únor 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Martin Šauer
Martin Šauer
Poradenství a obchod
 sauer@ogsoft.cz   +420 736 531 800
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy