Pro zákazníky

Zajímavosti

Mileniálové a revoluční změny v řízení tiskáren

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Automatizace, digitalizace, kompletní změna vedení tiskáren. Připravte se na příchod mladých lidí do polygrafie.

ilustracni foto

Jaroslav Švejda, vedoucí obchodu a prokurista firmy Heidelberg Praha, je znám pro svoje pokrokové myšlení. Přesně v tomto duchu už nyní varuje tiskárny, aby se důkladně připravily na nástup mileniálů do svých zaměstnaneckých řad. Pan Švejda má k tomuto tématu jistě co říci – vždyť i s jeho přispěním Heidelberg Praha poprvé ve své historii získal prestižní ocenění Boris Award 2018 pro nejlepší obchodní firmu v oblasti východní Evropy. Český ,,tým“ tak za sebou nechal národy jako Rusko, Polsko, Rakousko a mnohé další.

Na svých seminářích, které jakožto firma Heidelberg pořádáte, se hodně zmiňujete o fenoménu takzvaných mileniálů. Proč jsou tak důležití a co si od nástupu těchto mladých lidí do tiskáren slibujete?

Důležití jsou proto, že podle odhadů budou brzy tvořit majoritní podíl pracovního trhu. Konkrétní čísla hovoří až o pětasedmdesáti procentech v roce 2025, co se týče Spojených států amerických. Ve zbytku světa to nebude jiné. Mileniálové tak budou za pár let tvořit většinu ve firmách. Slibuji si od nich nové vize ve vedení tiskáren. Tito mladí lidé srší energií a mají spoustu nápadů. Současné generace pracovníků jedou v zajetých kolejích a nic moc nového už nepřinesou. Mileniálové by měli spolupracovat s těmito staršími generacemi a vzájemně se doplňovat.

Opravdu dnešní tiskárny potřebují nové vize a návrhy, jak změnit způsob svého fungování? Vážně je už ,,nespasí“ stávající pracovníci?

Dnešní tiskárny i další firmy jsou zacyklené. Jedou podle určitých návyků, ze kterých se těžko vyskakuje. Zaměstnanci pracují jako čerti dvanáct hodin denně, jsou sedření a nikam se nepohnou a k ničemu to nevede. Jsme kutilové a vše si děláme sami. Chybí dobré konzultační firmy a poradenské agentury. Dneska si ale sami nevystačíme. Máte znalosti, zvyky a prostředí, ve kterém se pohybujete. Potřebujete někoho zvenčí, kdo vám to trochu rozstřelí. A to bude úkol pro mladé lidi. Obroda ale nenastane přes noc. I to je jeden z faktorů, o které se některé tiskárny dnes chybně pokoušejí. Stejně jako když chci změnit životní návyky, například se jinak stravovat a začít sportovat, nejde to ze dne na den. Bude se zkrátka jednat o delší proces. Mezitím je potřeba nachystat mladým lidem to správné prostředí. Mileniálové potřebují výzvy. Nestačí jim dostávat jednoduché úkoly, které mají slepě plnit. Chtějí změnit svět, jako jsme kdysi chtěli my všichni. Potřebují výzvy a samostatně pracovat. Když to budeme dělat za ně, tak je to nebude bavit. Chtějí sbírat zkušenosti, ne sedět patnáct let na jednom místě. Když budou mít pocit, že jejich potenciál je nevyužitý, rychle odejdou jinam.

ilustracni foto

Není žádným tajemstvím, že polygrafie se v současnosti potýká s nedostatkem pracovních sil. Jak tento negativní jev podle vás zvrátit?

Skutečně je problém sehnat v dnešní době lidi. Jak už jsem říkal, firmám se pro ně nedaří vytvořit vhodné prostředí. Zaměstnanci dnes potřebují správné pracovní podmínky. Znám příklad, kdy se pracovník rozhodl pro tiskárnu, kde měl menší plat, ale lepší podmínky k práci. Navíc zaučení pracovníků v tiskárnách trvá dlouho. Není to činnost, kterou ovládnou za pár minut. Dalším problémem je, že svět polygrafie je pro laickou veřejnost prakticky neviditelný, a můžeme si za to sami. Dnes už nikoho nezajímá, jakým strojem a jakou technologií byl konkrétní produkt vytištěn. Všem jde jen o to, aby byl výsledek co nejlevnější, a přitom nejkvalitnější. Což je logické. Když si jdu koupit košili, také mě nezajímají detaily její výroby. Chci, aby byla co nejlevnější, nemačkala se, nepotil jsem se v ní a byla příjemná na nošení. Naši zákazníci chtějí určitý produkt a my ho musíme umět vyrobit.

Takže cílem, jak se dostat ze současné krize, je lepší komunikace se zákazníkem. Nebo je v tom i něco dalšího?

V první řadě je potřeba si odpovědět na otázky, kdo jsou naši zákazníci a co potřebují, dále kdo jsme a kde chceme být za tři až pět let. To ale dneska málokterá tiskárna dovede. Nejsou pojmenovány priority a odpovědnosti. Každý musí znát svoji roli a naplňovat její účel. A ano, lepší komunikace se zákazníkem je klíčová. Tiskárny musí být schopny mu poskytnout komplexní péči: od konzultace způsobu výroby až po možnosti propagace produktu. Chce to reorganizaci obchodních oddělení. Před pár lety si to ještě nikdo neuvědomoval, ale obchodní oddělení může za to, co se v tiskárně děje. Do tiskárny pumpuje zakázky, které nesedí výrobě, jsou příliš malé nebo velké, nebo je neumí vyrobit. Pak nastává chaos. Pokud si obchod neukočíruje své zákazníky tak, aby například data dodali podle dohody, což se v devadesáti procentech neděje, tak pak se chaos ještě násobí. Je potřeba si nastavit zrcadlo a popasovat se s tím. Protože když se to nějak zamete pod koberec, je to vždycky špatně.

ilustracni foto

Dokážete alespoň nastínit nějaký způsob či metodu, která by výše zmíněné problémy dokázala vyřešit? Jinými slovy: jak by tiskárny mohly rozšířit své portfolio činností a ty pak nabízet zákazníkům?

Nová definice produktů, doplňkové služby. Klíč bude v automatizaci, tam je budoucnost tiskáren. Ideální tiskárna by prostě měla být automatizována a digitalizována. V tomto směru se hovoří o Smart Print Shop 4.0, což je automatizovaný systém tiskárny, který běží bez nebo jen s minimálními zásahy člověka. Zkrátka se celá práce zorganizuje tak, aby vyžadovala co nejméně zásahů ze strany pracovníků. Dokonce se můžu ptát, zda v dnešní digitální době, kdy je možnost si skrze internet nakonfigurovat výslednou podobu produktu, vůbec potřebuji nějaké obchodní oddělení. Role obchodu je úplně jiná: získání a péče o zákazníky, ne administrativa. Data ze zakázky by mohla putovat rovnou k operátorovi u tiskového stroje. A tím se vracíme k fenoménu mileniálů. Mladí lidé se už s technikou v ruce narodili a dokážou ji plně využívat. To bohužel neplatí o dnešních zaměstnancích v tiskárnách. Jenže počty zakázek se zvyšují a už nejdou dělat tak, že někde po tiskárně putuje sáček s daty. Vše musí být digitální a automatizované. A pozor, to se týká i malých tiskáren. Zkrátka každého, kdo chce být úspěšný v blízké budoucnosti.

Zdroj: Noviny pro grafický průmysl, červenec 2018 / č.13

Jste tiskárna, nebo poskytovatel tiskových služeb? Využijte našich seminářů Mango Print, které jsou zdarma a přijďte při dobré kávě a domácích koláčích zjistit, které fáze vaší zakázky se zefektivní a zjednoduší díky polygrafickému informačnímu systému Mango Print.
1360 Naposledy změněno středa, 10 říjen 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy