Rady a tipy pro malé firmy a živnostníky

Dnes už pouhé vytvoření webových stránek nestačí. Jaké otázky ohledně webových stránek by vás měly zajímat a jak docílit toho aby váš web byl „nesmrtelný“?

Zákazníci našich webových služeb mají velmi často podobné otázky na které už máme naučené odpovědi: Za kolik mi uděláte web? Na kolik přijde takový e-shop? Kdy to bude hotové? Budu na první stránce Seznamu a Googlu? Tyto otázky jsou dost často první větou, kterou při rozhovoru s klientem slyšíme.

Tvorbou to nekončí, ale začíná.

Dnes vám web vytvoří snad skoro každý. Nezapomínejte při výběru dodavatele webových služeb na to, že nejnižší cena nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Pokud si nedovedete stránky upravit sám (řešit hosting, doménu), tak mějte na paměti to, kdo to za vás bude dělat. Riziko, které musíte nést, pokud se rozhodnete jít cestou tvorby webu „na koleně“ je, starat se i o rozvoj a správu webu po jeho nasazení. Pokud to myslíte s vaším webem vážně, dejte tvorbu do rukou společnosti s jasně definovanou smluvní garancí na služby, zázemím a nejlépe i tradicí. To co na začátku zaplatíte navíc, se Vám vrátí v budoucnu i s úroky, jelikož Váš web bude vždy aktuální, funkční a s minimem starostí.

NEZAPOMÍNEJTE NA BUDOUCÍ SPRÁVU WEBOVÝCH STRÁNEK!

Praxí jsme zjistili, že spousta menších firem a živnostníků (což jsou naši hlavní klienti na webové služby) nemá absolutně čas na správu, kontrolu svých stránek a vlastního člověka na web by neuživili. Postupem času jejich web „umřel“. Byl starý, co se týče informací, designu, funkčnosti. Přemýšleli jsme jak takové situace řešit a rozhodli jsme se tuto službu začít nabízet. Jednoduše řečeno se jedná o jistou formu správcovství podle vašich potřeb.


Jaký je cíl a záměr webu?

Cílem každého dobrého webu je, aby správně fungoval a splňoval účel, ke kterému byl vytvořen. To je asi každému jasné. Určitě tedy nestačí, že se vám bude líbit, nebo že stál málo peněz. Web by měl přinést zisk a to ne jen ve formě peněz.

Stanovte si cíle velmi konkrétně - např.: Chceme získat 10 nových klientů měsíčně, 100 kontaktů na potencionální klienty měsíčně, zvýšit tržby o 100% atd.

Ale pozor, cíle by měli být reálné vzhledem k rozpočtu! Proto při jejich definování nezapomeňte určit, jaký bude rozpočet na internetový marketing, definovat hlavní výhody vašeho produktu/služby, ohlédnout se po konkurenci, přemýšlet nad budoucností, zvážit, zda po úspěšném rozjetí vašeho webu budete schopni odbavit poptávku...

S určením cílů by vám měla pomoci prvotní analýza webu, kterou budete s dodavatelem dělat. A pokud to je něco co sami neznáte, tak to po dodavateli můžete chtít.

Jaký typ webu potřebujete?

Pokud máte cíle, můžete se vrhnout na určení toho, jaký typ webových stránek vlastně potřebujete. Budete si muset odpovědět na další otázky. Má web prezentovat službu, produkt, firmu? Má přímo prodávat, nebo pouze informovat? Má lidi poučit, či pobavit, nebo například sdružovat nějakou komunitu? Pro každou otázku je vhodné odpovědět trošku odlišným typem webu. Pojďme se podívat, jaký typ webových stránek by pro Vás mohl být ideální.

  • Klasická webová prezentace reprezentuje firmu/osobu jako celek, včetně jejích produktů a služeb. Její cíl je, aby návštěvníky proměnila v zákazníky (přesvědčí je o svých kvalitách).
  • E-shop zajišťuje především přímý on-line prodej produktů nebo služeb, to je jeho primární účel, informace o firmě jsou pouze nutným doplňkem (pokud se nejedná o hlavní výhodu oproti konkurenci, např. tradice, historie, známé osobnosti, atp.).
  • Obsahový blog má za cíl oslovit potenciální klienty prostřednictvím kvalitního a užitečného obsahu. Můžete díky němu podporovat a pozitivně ovlivňovat povědomí o vaší značce, produktu, službě.
  • Portál sdružuje určitou komunitu lidí a poskytuje jim široký záběr informací, nejčastěji s nějakým zaměřením. Informace poskytuje z různých internetových zdrojů (např. zpravodajství).
  • Microsite je samostatná web stránka, vytvořená za účelem prezentace konkrétního produktu, služby, speciální nabídky či jednorázové události. Většinou slouží jako doplněk k mateřskému webu.
  • Webové aplikace jsou softwarové aplikace určené pro prostředí internetu, které používají pro svůj chod internetový prohlížeč. Typicky to může být intranet, sociální síť, katalog, diskuze, webový chat nebo také hra.

Jaké řešení potřebujete?

Pokud jste si určili typ webového projektu, můžete určit webové řešení. Můžete si udělat web sami ze šablony, pronajmout si již hotový web, nebo si nechat vytvořit web na míru. Výběr správného webového řešení zajistí, abyste zbytečně nezaplatili spoustu peněz za něco, co ve skutečnosti nepotřebujete, nebo naopak, abyste nezaplatili málo za něco, co vaše cíle nemá šanci splnit. Proto se snažíme klientům doporučit nejvhodnější řešení. Pokud klient chce unikátní webdesign a má na něj finanční prostředky, rádi mu vyhovíme. Těm, kteří chtějí ušetřit, vyhledáme designově nejvhodnější placenou webovou šablonu, kterou pak upravíme dle individuálních požadavků, cílů a korporátního designu.

Responzivita = nutnost

Pojďme se nakonec ohlédnout za tím dokola opakujícím se slovem: Responzivita. Pokud web již vlastníte, je váš web responzivní? Toto je otázka na kterou musíte všichni ihned odpovědět ANO. Lidé z webové branže si teď říkají, že téma responzivity je už snad každému známé, ale přeci jenom, tím že vidíme více do problematiky malých webů na malých městech ptáme se znovu: "Je Váš web responzivní?"

Je Váš web dobře čitelný na mobilu? Pokud ne, tak ihned vyhledejte webovou firmu, která vám bude sympatická, a domluvte si konzultaci. Záleží na odvětví ale webové návštěvy se dnes odehrávají většinově z mobilů. Je to až 80% všech návštěv.

Pojďme to odstartovat

Martin Šauer

Martin Šauer

náš odborník na weby

Tady najdete kompletní sadu kontaktů

Mohlo by vás také zajímat: