Virtualizace na použitých serverech

Rozhodli jste se nasadit virtualizaci na vlastním hardware, ale základní komponenty máte jen minimální? Možná byste měli zvážit použití repasovaných serverů. Jaký je dostupný výběr na trhu, a co brát v úvahu při rozhodování?

Dostupnost použitých serverů na trhu

Podobně jako na trhu s automobily, i na trhu s hardwarem lze dnes pořídit použité servery, switche a další zařízení za zlomek původní ceny. Většinou se jedná o značkové kusy (Dell, Lenovo, HP atd.), které mají za sebou jen několik let provozu. Nabídka je široká, a často můžete zakoupit několik serverů se shodnou konfigurací najednou, což může být výhodné pro budování infrastruktury nebo jako zásobárna náhradních dílů. Při nákupu repasovaných serverů je však důležité prověřit stav jednotlivých komponent, zejména RAM, větrání a pevných disků.

Nové nebo repasované servery?

Dobrou zprávou je to, že virtualizace vás v tomto nelimituje. Infrastruktura může být složena jak ze starších tak z fungl nových strojů nebo z jejich mixu. Není ani nutné, aby byly jednotlivé uzly (servery) shodné konfigurace.

Rozhodnutí zda použít nové stroje nebo nakoupit repasované nelze podřídit jen výši pořizovací ceny. Nejdůležitější je vyhodnotit pro jaký účel a pro jakou organizaci infrastrukturu budujete. Repasovaný hardware bude více na místě pro běžnou obchodní společnost, která na něm provozuje nenáročné ekonomické informační systémy. Naopak o novém hardware bude spíše uvažovat ten, kdo provozuje online službu vyžadující vysokou rychlost zpracování dat. Dalšími kritérii pak mohou být životnost, záruky, možnosti rozšiřování, potřebný výkon atp... Připravili jsme pro vás orientační přehled obou přístupů.

  • Repasované Servery: Vhodné pro běžné podniky, které provozují nenáročné informační systémy. Nižší náklady na pořízení.
  • Nové Servery: Vhodné pro služby vyžadující vysoký výkon a rychlost zpracování dat. Vyšší pořizovací cena, ale mohou nabídnout delší životnost a moderní funkce.

Pohlídejte si parametry kupovaného hardware

Při nákupu repasovaných serverů volte značkové stroje s duálním napájením určené pro provoz v datových centrech. Ideálně začněte alespoň třemi servery pro dosažení vysoké dostupnosti. Nezapomeňte na síťové komponenty pro vzájemné propojení serverů.

Zde je doporučená konfigurace pro jeden server:

  • 64 GB paměti RAM
  • 2 SATA disky 70 GB pro operační systém
  • 2 nebo více SAS (lépe SSD) disků pro data*
  • Duální napájecí zdroj
  • LAN karta 10 Gbps
  • RSA/ILO karta pro vzdálené ovládání serveru

Konkrétní parametry budou záviset na cílových potřebách.

Doporučení pro rozvoj

Při pořizování hardware pro virtualizaci zvažte budoucí potřeby infrastruktury a dimenzujte hardware s rezervou. Počítejte s tím, že disky budou pravděpodobně měněny za chodu řešení. Nepředimenzovávejte parametry na chlup podle aktuálních potřeb, abyste si zachovali flexibilitu při administraci virtuálních serverů.

Poděkování: Tento článek byl připraven za spolupráce s našimi expertními techniky v oblasti virtualizace a správy serverů.

Tady najdete kompletní sadu kontaktů

Mohlo by vás také zajímat: