Je virtualizace správnou volbou pro vás?

Představte si, že jste manažerem nebo IT odborníkem a přemýšlíte o tom, zda by virtualizace mohla být pro vaši firmu výhodná. Tento článek vám pomůže lépe porozumět tématu virtualizace serverů, ať už jste z technického či manažerského prostředí.

Co je to virtualizace?

Virtualizace je technologie, která odděluje operační systém (OS) od fyzického hardware (HW). Toto oddělení umožňuje běh více virtuálních serverů (VPS) na jednom fyzickém serveru bez ohledu na HW konfiguraci. Větší efektivitu virtualizace ocení především IT správci a manažeři, kteří sledují náklady na IT.

Virtualizace serverů z pohledu správce IT

Frame_32.png

Pokud teď spravujete několik serverů s různými OS a aplikacemi na každém z nich, víte, že to může být náročné. Výpadky hardware znamenají spoustu práce s reinstalací OS, aplikací a obnovou dat. Virtualizace může situaci výrazně zlepšit tím, že umožní konsolidaci více serverů na jedno HW zařízení.

Výhody virtualizace

 • Efektivnější využití hardware.
 • Nižší spotřeba energie.
 • Méně tepla a nižší nároky na chlazení.
 • Snadné zálohování.
 • Jednoduchá migrace.
 • Snazší obnova po selhání hardware.
 • Jednoduché zvyšování výkonu a kapacity

Frame_31.png

Obrázek ukazuje důležitost redundancy v IT infrastruktuře. Dva identické servery pracují paralelně, což zajišťuje nepřetržitou dostupnost služeb. Pokud jeden selže nebo vyžaduje údržbu, druhý automaticky převezme jeho funkci, minimalizující přestávky a udržující nepřetržitý provoz.

Virtualizace serverů z pohledu managementu společnosti

Pro management společnosti přináší virtualizace mnoho výhod, které by neměly být podceňovány. Mezi tyto výhody patří větší dostupnost služeb, nezávislost na hardware a snižování nákladů.

 • Vysoká Dostupnost: Virtualizace snižuje riziko výpadků služeb, což znamená méně přerušení pro váš byznys.
 • Nezávislost na Hardware: Díky virtualizaci můžete změnit dodavatele hardware bez jakýchkoli negativních dopadů na běh vašich aplikací.
 • Úspora Nákladů: Virtualizace může snížit provozní náklady, včetně spotřeby elektřiny a chlazení, což má pozitivní dopad na rozpočet.
 • Efektivní Správa: Správa IT infrastruktury se stává rychlejší a efektivnější, což šetří čas i zdroje.

Závěr

Je důležité zvážit, zda je virtualizace pro vaši organizaci správným krokem. Statistiky naznačují, že většina serverů je využívána pouze zlomkem svého potenciálu. Virtualizace může zvýšit efektivitu a snížit náklady, ale její úspěch závisí na kvalitní implementaci a správě. Nyní je ten správný čas přemýšlet o tom, jaký směr chcete pro svou IT infrastrukturu zvolit.

Pojďme to odstartovat

Jaroslav Kopecký

Jaroslav Kopecký

náš odborník na IT

Tady najdete kompletní sadu kontaktů

Mohlo by vás také zajímat: