Pro zákazníky

Zajímavosti

B2B a sociální síť: Která je ta pravá?

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

V minulém článku jsme si nastínili, jak mohou být sociální sítě prospěšným a účinným nástrojem pro B2B byznys a budování značky. Tentokrát se blíže podíváme na to, jak se sociální sítě liší, přičemž největší pozornost budeme směřovat na ty u nás nejpoužívanější, tedy Facebook, Linkedin a Twitter.

Každá sociální síť má svá specifika – liší se ve složení uživatelů, způsobu komunikace i možnostech placené reklamy. Některá pravidla pro jejich marketingové využití jsou však univerzální a vyplatí se jimi řídit ve všech případech. Některá jsou specifická, postupně si však přiblížíme všechny důležité sociální sítě, které mohou být relevantní pro B2B.

ilustracni foto

Nejpopulárnější sociální sítě u nás

Na úvod si stručně projdeme již zmíněné sociální sítě, které patří v České republice k těm nejpoužívanějším.

ilustracni foto

Facebook

V České republice se obecně těší největší oblibě Facebook, sociální síť, která byla spuštěna v roce 2004 a široké veřejnosti se otevřela v roce 2006. Z původně univerzální sítě se stal obří technologický moloch, který dnes zaměstnává více než 23 000 lidí a prakticky pro všechny uživatele je synonymem moderní sociální sítě. Facebook je často terčem kritiky pro nedostatečnou ochranu soukromí, nakládání s osobními údaji, sledování uživatelů či šíření fake news.

Facebook nabízí pokročilý a komplexní systém pro firemní propagaci, který podporuje řada jednoduše ovladatelných nástrojů. Díky tomu lze efektivně cílit a měřit placené aktivity.

ilustracni foto

LinkedIn

Profesní sociální síť LinkedIn vznikla v roce 2003, v roce 2016 ji koupil Microsoft za 26 miliard dolarů. LinkedIn se profiluje jako síť, kde si uživatelé vyměňují pracovní zkušenosti a pracovní dovednosti. Velké oblibě se těší LinkedIn také při náboru nových zaměstnanců.

V porovnání s Facebookem má LinkedIn reklamní systém složitější a placené aktivity jsou zde také podstatně dražší, proto není dobré svěřovat správu reklamy nezkušeným správcům.

ilustracni foto

Twitter

Pokud si pamatujete proslulých 140 znaků Twitteru, vězte, že už je i zde všechno jinak. Twitter je v české kotlině méně populární než Facebook a LinkedIn, nic na tom nemění ani navýšení kapacity tweetu na 280 znaků. V Americe jde však o jednu z nejdůležitějších sociálních sítí – často ji využívají pro komunikaci také velké IT společnosti, které mají zastoupení i v české republice. V souladu s korporátní politikou pak i lokální zastoupení používají Twitter, což jim v drtivé většině případů zoufale nejde.

Do placených aktivit na Twitteru se donedávna v České republice moc expertů nepouštělo. Jednak chyběla podpora a také se to vzhledem k poměrně úzce vymezené uživatelské základně moc nevyplatilo.

Vítejte na Facebooku

Pokud jde o segment B2B a sociální sítě, nejčastěji uslyšíte, že je klíčový zejména LinkedIn. Pravdou je, že LinkedIn významně změnil komunikaci firem na sociálních sítích, jelikož měl ambice stmelit profesionály a vytvořit prostor pro výměnu pracovních zkušeností. Je to současně místo, kam chodí ti, kteří ve firmách rozhodují, tedy tzv. „decision makeři“, je tedy prostor je oslovit a zaujmout. Oproti tomu Facebook byl pro marketéry z B2B poměrně velkým strašákem – jednak proto, že chyběly zkušenosti i ochota se vymanit ze zajetých kolejí, ale také proto, že demografické složení uživatelů nekorespondovalo s požadavky, které si pro svou marketingovou strategii stanovili. To už dnes úplně neplatí – mladé lidi Facebook nezajímá a čas na něm tráví čím dál více zmíněných decision makerů. Propagace a komunikace na Facebooku je dnes proto velice důležitá.

Aktivní firemní stránka je základ

Na Facebooku (i LinkedInu) budete muset vybudovat a udržet v chodu firemní stránku a na prvním dojmu skutečně záleží. Ani jedna ze sítí nenabízí žádné vizuální zázraky a všechny firemní stránky spojuje nutná unifikovanost. Přesto můžete zaujmout, když ne designem, tak určitě obsahem a komunikací. Pravidelné aktualizace jsou zásadní, pokud není facebooková stránka pravidelně aktualizována, je to jako by nebyla vůbec. Potenciální zákazník si okamžitě všimne, pokud je váš poslední příspěvek v Facebooku staršího data, a jaká bude jeho reakce, když uvidí, že je všude pusto a prázdno? Nejpravděpodobněji z toho vydedukuje, že firma už nefunguje, protože přece na Facebooku je každý a nonstop, tak to zkusí jinde.

ilustracni foto

Banner a profilový obrázek

Firemní stránka na sociální díti by měla být v souladu s celkovou komunikační a marketingovou strategií. První dojem si člověk vytvoří jen jeden, proto věnujte výběru profilového obrázku a banneru péči. Použijte grafiku v doporučených rozměrech, rozpixelované obrázky vám dobrou reklamu neudělají.

Aktuální popisky

Pokud si založíte firemní stránku na Facebooku či LinkedInu, musíte o ni pečovat skutečně důkladně. Dbejte na to, aby byly všechny zveřejněné informace aktuální a pravdivé. V popisu činnosti se snažte stručně a věcně vystihnout, čím se firma zabývá, vyvarujte se přitom bezobsažných marketingových plků (pravděpodobně nejste ničím výjimeční, vaše řešení a portfolio není zase tak unikátní a váš zaplacený certifikát či první místo v soutěži, o které víte jen vy, o ničem nevypovídají a vaše zákazníky nezajímají).

Pravidelné příspěvky

Na sociálních sítích je nutné být aktivní a zprostředkovávat fanouškům a potenciálním zákazníkům takový obsah, který je vybudí k akci. Uvádí se, že na úspěšné facebookové stránce by měl být publikován jeden až dva posty denně. Velice důležitá je také komunikace s aktivními fanoušky, tedy odpovídání na zprávy a komentáře. Vaše příspěvky by měly být vyvážené – vedle vlastní propagace se věnuje také tématům, která souvisejí s vaší oblastí zájmu. Pokud nemáte vlastní zdroje, ze kterých byste mohli čerpat, nabídněte například obsah některého z vašich technologických partnerů.

Nástrahy sociálních sítí

Na Facebooku probíhá komunikace oběma směry, a to velice intenzivně. Se svou skupinou fanoušků můžete komunikovat přímo, oni budou dělat totéž. V dnešní době také mnoho lidí raději využije Facebook místo vytáčení čísla zákaznické podpory či infolinky, protože očekávají okamžitou reakci. Pokud ji neobdrží, dají o sobě vědět důrazněji, proto si tento komunikační kanál důkladně hlídejte a vymezte si pravidelný termín, kdy se budete věnovat řešení komentářů a zpráv.

ilustracni foto

Zapojte své fanoušky

Zaktivovat fanoušky není lehký úkol. Najdete řadu stránek, na kterých je doslova mrtvo – žádné komentáře, lajky, a to navzdory pravidelné publikaci aktualit. Jak se s tím vypořádat? Ptejte se! Vždycky se najde někdo, kdo se rád pochlubí svým názorem, jakmile se zapojí jeden, reakce dalších na sebe nenechá dlouho čekat.

Zdroj: RESSELLER MAGAZINE 2018 č.2, Oktopost

Nechte starosti s IT ve vaší organizaci na naší hlavu! Připravili jsem pro Vás tématické semináře, těšit se tak můžete na pravidelný přísun informací, novinek, zkušeností a nápadů z oblasti IT. Ušetřete čas i peníze díky efektivnímu IT!
Označeno v :
660 Naposledy změněno středa, 18 duben 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Martin Šauer
Martin Šauer
Poradenství a obchod
 sauer@ogsoft.cz   +420 736 531 800
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy