Pro zákazníky

Zajímavosti

Jak na tiskové PDF - co ano a co ne

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Jak vkládat do dokumentu písma a jak na průhlednost.

ilustracni foto

Písmo

Všechna použitá písma musí být do PDF vložena. Většina grafických aplikací má dnes vkládání písem nastaveno jako standard, takže nevložená písma již nejsou tak častý problém jako dříve. Nicméně je vhodné zkontrolovat, zda se vkládají skutečně všechna písma. Některá nastavení totiž mají danou výjimku na vkládání některých systémových písem. Pro tiskové PDF je třeba tuto výjimku zrušit. Písma mohou být vložena jako celá znaková sada nebo jako podmnožina. V prvém případě se vloží celá znaková sada, i když použiji třeba jen smajlíka a výsledné PDF se zbytečně zvětší. Vložení jen podmnožiny sice ušetří místo, ale v již hotovém PDF nelze při editaci textu použít jiné než dříve použité znaky.

Za zmínku stojí i běžná praxe písma převádět do křivek. Rozumíme důvodu, proč se tak většinou děje – snižuje se tak riziko problémů s vkládáním nebo interpretací písem. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že v následném zpracování již text nelze editovat (může to být ale i záměr) a přestanou fungovat jakékoliv automatické kontroly nebo opravy písem (např. oprava přetisků). Stejně tak nebudou např. fungovat funkce v některých ripech, které optimalizují a vyhlazují text, aby byl vytištěn co nejlépe.

ilustracni foto

Průhlednosti

Průhlednost je v současnosti asi nejkontroverznější efekt, který se může v PDF objevit a zkomplikovat zpracování. Zažitý zvyk, striktně požadovat od zadavatelů tisku sloučené průhlednosti, však začíná být překonaný, a to hned z několika důvodů:

  1. moderní technologie si s průhledností často poradí a není ji v takových případech třeba z PDF odstraňovat,
  2. má-li tiskárna starší technologie a potřebuje průhlednost sloučit, kdo jiný by to měl umět lépe, než odborník v předtiskové přípravě (spoléhat na odbornost zadavatele asi není ta správná cesta),
  3. po, často neodborném, sloučení průhledností stejně není jistota, že se vytiskne to, co se zadavateli zobrazuje. Zadavatel ale splnil požadavek a tiskána se špatně sloučenými průhlednostmi již nic neudělá.

Naše doporučení proto je, slučovat průhlednosti, až když je to nezbytně nutné a odborně v prepressu tiskárny. Také doporučujeme používat nejaktuálnější verzi příslušného software, který bude dávat nejlepší možný výsledek. Standard PDF/X-la průhlednosti nepovoluje. Nejlepší způsob, jak vytvořit PDF se zachováním průhledností, je export do PDF podle standardu PDF/X-4.

Zdroj: Noviny pro grafický průmysl březen 2018, č.4

Jste tiskárna, nebo poskytovatel tiskových služeb? Využijte našich seminářů Mango Print, které jsou zdarma a přijďte při dobré kávě a domácích koláčích zjistit, které fáze vaší zakázky se zefektivní a zjednoduší díky polygrafickému informačnímu systému Mango Print.
Označeno v :
1265 Naposledy změněno středa, 18 červenec 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy