Pro zákazníky

Zajímavosti

Jak na tiskové PDF - není PDF jako PDF

Napsal(a)  Zveřejněno v Zajímavosti

Zorientujte se v problematice tiskových dat, a to jak pro jejich tvůrce, tak pro příjemce a zpracovatele.

ilustracni foto

Postscpipt vs. PDF

Postscript označuje programovací jazyk, který vznikl pro potřeby tisku. Postscriptový soubor obsahuje příkazy, kterým rozumím kompatibilní (postcriptová) tiskárna. Ta převádí tyto příkazy na finální tiskový výstup.

PDF je souborový formát, který historicky vznikl pro elektronické předávání dokumentů a jejich zobrazování na obrazovce. Zdaleka proto nemusí obsahovat všechny informace důležité pro kvalitní tisk. Nebo naopak, současně verze PDF mohou obsahovat celou řadu netiskových informací - od interaktivních formulářů až po multimediální obsah.

PDF vs. PDF/X

Ty správné náležitosti, které minimálně musí splňovat soubor PDF vhodný pro tisk, poprvé definoval mezinárodní standart ISO 15930 v roce 2001. Označuje se jako PDF/X (písmeno X vychází ze slova „eXchange“) a obecně definuje, co předávané PDF nebo naopak nesmí obsahovat. Nejdůležitějšími verzemi jsou PDF/X-1 a PDF/X-4.

ilustracni foto

PDF/X-1 a PDF/X-4.

PDF/X-1a je první verze mezinárodního standardu PDF/X. Vychází z možností PDF verze 1.3. Soubor PDF shodný s tímto standardem by měl být bez problémů zpracovatelný postscriptovým zařízením. Nevýhodou je, že nepovoluje nové vlastnosti PDF od verze 1.4. Ty je potřeba z dat odstranit nebo simulovat, což nemusí být vždy jednoduché a bezproblémové. PDF/X-4 je verze, která vychází z PDF 1.6, a může tedy obsahovat již řadu vlastností, které Postscript nepodporuje. Výhodou tohoto formátu je, že moderní zařízení, které již podporují přímé zpracování PDF, si s nim (většinou) poradí i bez odstraňování vlastností nekompatibilních s postscriptem. Nevýhodou je, že příjemce takových dat by měl předem ověřit své workflow na kompatibilitu s tímto formátem.

Doporučení PDF/X Plus

Nevýhodou obecných standardů PDF/X je, že definují jen základní požadavky na tiskové PDF a nespecifikují podmínky pro konkrétní tiskový proces, jako např. minimální rozlišení obrázku nebo velikost písmem. Proto vznikly rozšířené specifikace tzv. PDF/X Plus, které dále zpřesňují obecné standardy. K nejznámějším patří specifikace GWG (www.gwg.org) a PDFX-ready(www.pfdx-ready.ch)

Ne každé PDF je vhodné pro tisk! Při vytváření PDF je třeba mít na paměti účel jeho využití! Nemá-li PDF určeno pro tisk správné náležitosti, může se vytisknout špatně nebo nepůjde vytisknout vůbec – a tiskař s tím neudělá nic, i kdyby se stavěl na hlavu.

Zdroj: Noviny pro grafický průmysl č.2 – autor článku VIK

Jste tiskárna, nebo poskytovatel tiskových služeb? Využijte našich seminářů Mango Print, které jsou zdarma a přijďte při dobré kávě a domácích koláčích zjistit, které fáze vaší zakázky se zefektivní a zjednoduší díky polygrafickému informačnímu systému Mango Print.
Označeno v :
1157 Naposledy změněno středa, 13 červen 2018
Kontaktujte našeho obchodníka
Jaroslav Kopecký
Jaroslav Kopecký
Jednatel společnosti
 kopecky@ogsoft.cz   +420 603 162 675
Přihlašte se k odběru novinek pro firmy